Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reparatii fatada bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reparatii fatada bloc

cateva familii de pe scara unui bloc,care face parte dintr-o asociatie de proprietari,fac cu o firma, izolatie exterioara in dreptul apartamentelor lor. As vrea sa stiu daca se pot recupera o parte din bani ,care este procedura si in baza caror legi.Multumesc!
Din ceea ce stiu eu, nu se pot recupera nici o parte din bani, atata timp cat izolarea nu priveste toata partea exterioara a blocului.
Totusi luati legatura cu primaria si vedeti ce raspuns veti primi de acolo.
Va pot da urmatoarele informatii:

Fonduri
Conform art. 8 din Legea nr. 260/2006: "Fondurile necesare pentru finantarea
cheltuielilor privind executarea lucrarilor pentru reabilitarea termica a
cladirilor de locuit nominalizate in programele anuale se asigura astfel:
a) 34% din alocatii de la bugetul de stat, in limita fondurilor aprobate anual
cu aceasta destinatie in bugetul Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului;
b) 33% din fonduri aprobate anual cu aceasta destinatie in bugetele locale si
din alte surse legal constituite, inclusiv fonduri ale Uniunii Europene;
c) 33% din fondul de reparatii al asociatiei de proprietari si din alte surse legal
constituite, inclusiv fonduri ale Uniunii Europene".
Documente
Pentru ca o asociatie de proprietari sa poata fi inclusa in programul de
reabilitare termica conform art. 11 din Normele metodologice este obligata sa
prezinte urmatoarele documente:
1. solicitarea de includere in program conform anexei nr. 2a);
2. fisa de identificare a cladirii, conform anexei nr. 2b);
3. hotararea adoptata in adunarea generala, cu acordul majoritatii
proprietarilor, privind reabilitarea termica a cladirii in conditiile de finantare
prevazute de ordonanta de urgenta;
4. dovada constituirii fondului de reparatii al asociatiei de proprietari.
Conducerea asociatiei de proprietari, in urma hotararii Adunarii generale a
proprietarilor, va completa dosarul conform Normelor metodologice in vigoare
si il va depune la Primaria
Fondul de reparatii este constituit pentru nevoia de bani in cazul lucrarilor privind intregul bloc/tronson, in ansamblul lui.
Pentru lucrarea de izolare pe exterior ar fi trebuit autorizatie de la primarie. Exista aceasta? Cred ca nu, deoarece primaria nu da autorizatii pentru lucrari individuale pe exteriorul blocului. Trebuia ca si asociatia de proprietari sa-si dea avizul pentru o asemenea lucrare. Exista acest aviz?