Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Colaborator
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Colaborator

Daca un proiect din fonduri europene a fost castigat si se afla in curs de implementare de catre un colectiv de angajati cu salariu si carte de munca, nebugetari,este legal ca aceeasi salariati sa devina colaboratori in cadrul aceluiasi proiect, in cazul unei reorganizari institutionale?
Asa sa inteleg: Colectivul de cercetatori - aplicanti in cadrul uni proiect european trebuie sa finalizeze proiectul, prin anagajamentul institutiei tutealare, a directorului de proiect si a semnaturii angajatilor. Automat trebuie sa continuati in noua structura organizatorica pe durata derularii proiectului, cu angajatii respectivi. Cand se face receptia, vinovatul plateste integral - opozitia din noua structura. Plateste contravaloarea proiectului neindeplinit , angajarea membrilor echipei, darile catre stat aferente retributiilor, cheltuielile facut din regie proprie - contributia proprie in cadrul proiectului, etc si .... aare de a face cu Primul Ministru si Ministrul finantelor ca nu s-au atras fonduri europene. Vai de ei!