Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA t.v.a 2009
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

t.v.a 2009

o societate comerciala neinregistrata in scopuri de tva achizitioneaza in anul 2009 din GERMANIA cartofi pentru consum in valoare totala de 8000-8500 euro.Avea obligatia de a se inregistra in scopuri de tva?va rog sa ma ajutati cu un raspuns si va
multumesc anticipat!
Nu avea obligatia de a se inregistra in scopuri de TVA, numai in cazul in care depasea plafonul de 10 000 euro pentru achizitii intracomunitare.
aici ramane de discutat cursurile euro la care s-au facut achizitiile.

plafonul este intr-adevar 10.000 euro, dar la cursul aderarii, adica 34.000 lei.
cursul mediu euro in anul 2009 a fost de aprox. 4,15 lei, iar 8.500 euro inseamna 35.275 lei -> depasirea plafonului
Confirm spusele lui danike, am omis acest aspect.
multumesc pentru raspuns!
multumesc pentru raspuns!inca o data.