avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA t.v.a 2009
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

t.v.a 2009

o societate comerciala neinregistrata in scopuri de tva achizitioneaza in anul 2009 din GERMANIA cartofi pentru consum in valoare totala de 8000-8500 euro.Avea obligatia de a se inregistra in scopuri de tva?va rog sa ma ajutati cu un raspuns si va
multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: chingaru marian , utilizator 20:05, 14 Septembrie 2010
Nu avea obligatia de a se inregistra in scopuri de TVA, numai in cazul in care depasea plafonul de 10 000 euro pentru achizitii intracomunitare.
aici ramane de discutat cursurile euro la care s-au facut achizitiile.

plafonul este intr-adevar 10.000 euro, dar la cursul aderarii, adica 34.000 lei.
cursul mediu euro in anul 2009 a fost de aprox. 4,15 lei, iar 8.500 euro inseamna 35.275 lei -> depasirea plafonului
Confirm spusele lui danike, am omis acest aspect.
multumesc pentru raspuns!
multumesc pentru raspuns!inca o data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate comerciala -neplatitor tva- achizitionare intracomunitara smartfixonline smartfixonline Buna ziua! Societate comerciala, neplatitoare de TVA poate sa achizitioneze din Germania instrumente muzicale in valoare de 20.000 EUR ? Multumesc! (vezi toată discuția)
Neplatitor de tva cactusul cactusul Fiind cabinet medical stomatologic nu sunt platitor de TVA. Am achizitii intracomunitare de 9000 eur. Stiu ca daca mai fac achizitii si depasesc plafonul de ... (vezi toată discuția)
Srl neplatitoare tva import fructe jovana jovana Buna ziua, am un SRL nou, neplatitor de TVA si doreste sa importe fructe din UE, trebuie sa devina platitor de TVA, prin optiune, si apoi sa se inscrie in ... (vezi toată discuția)