Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neplatitor de TVA

Fiind cabinet medical stomatologic nu sunt platitor de TVA. Am achizitii intracomunitare de 9000 eur. Stiu ca daca mai fac achizitii si depasesc plafonul de 10000 eur trec obligatoriu ca si platitor de TVA. Dar cum e posibil acest lucru daca conform legii nu am dreptul sa incasez de la populatie cu TVA. Cer niste lamuriri. Va multumesc.
daca depasiti plafonul de 10.000 euro trebuie sa va inregistrati in scopuri tva pentru achizitii intracomunitare si sa folositi acest cod doar in acest scop, nu si pentru operatiuni interne.
asta nu inseamna ca deveniti platitor de tva in romania.

atentie!!! plafonul este de 10.000 euro, dar la cursul aderarii, adica 34.000 lei.
cred ca ati depasit plafonul....
Va multumesc pentru raspuns.