Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Registru operatorilor intracomunitari
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Registru operatorilor intracomunitari

un srl care nu va face achizitii din ue mai mari de 10000 eur curs aderare are obligatia inregistrarii in ROI. persoana impozabila cuprine si srl ? multumesc.
Orice companie care face achizitii intracomunitare de bunuri are obligatia inregistrarii in ROI. Mentionez ca dupa intregsitrarea in ROI, compania are obligatia ca in primele 5 zile ale lunii urmatoare facturii primite, sa modifice vectorul fiscal al societatii de la tva trimestrial la lunar, unde este cazul.
Persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează achiziţii intracomunitare ce nu depăşesc plafonul de 10.000 euro la cursul din data aderării nu au obligaţia înregistrării în scopuri de TVA conform art. 153 indice 1 din CF şi nici în ROI.

deci daca srl nu face achizitie de 10000euro nu trebuie sa se inregistreze in ROI?
daca srl este platitor de tva lunar si desi nu face acizitii intracomunitare mai mari de 10000
de eur trebuie sa se inregistreze in ROI? citesc pe forum si sant in dilema cu notiunea de persoana impozabila .
Din moment ce are un cod de tva, trebuie.