avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Restituire garantie apartament
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Restituire garantie apartament

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:

- avem un contract de chirie in care este specificata o garantie de 300 euro cu decontare in lei la cursul BNR din ziua platii (300 * 4 = 1.200 lei)
- din anul 2010 aceasta garantie este reevaluata la fiecare sfarsit de luna prin contul 668
- acum se inchide contractul de chirie si trebuie sa primim garantia inapoi, cursul ar fi 4,2 (300 * 4,2 = 1.260 lei)

Intrebarea mea este ce valoare in lei vom primi inapoi 1.200 lei sau 1.260 lei?

Va multumesc anticipat
valoarea reevaluata , pentru ca si proprietarul are obligatia de reevaluare a conturilor, ca si dvs
Va multumesc mult pentru raspunsul prompt!
"valoarea reevaluata , pentru ca si proprietarul are obligatia de reevaluare a conturilor, ca si dvs"...
Daca proprietarul e persoana fizica??? ce isi reevalueaza...?
Trebuie restituiti 300 de euro la cursul de decontare prevazut in contract, chiar daca s-au facut reevaluari lunare ale garantiei conform OMFP 3055 de catre client. In momentul stingerii garantiei se inregistreaza diferente de curs intre soldul in lei reevlauat la 30.09.2010 si data incasarii garantiei, tot conform OMFP 3055, va sfatuiesc sa cititi reevaluare datoriilor si creantelor in valuta si in lei decontate in functie de cursul unei valute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluare sold furnizori si clienti externi consela consela SOLDUL CONTULUI 401 SI 4111 PENTRU FURNIZORII SI CLIENTII EXTERNI (MONEDA EURO) SE REEVALUEAZA LA 31.12. AL FIECARUI AN SAU LA SFARSITUL FIECAREI LUNI? vA ... (vezi toată discuția)
Contract leasing tatiana1 tatiana1 La un contract de leasing in EURO conform Ordin 3055/2009 cont 665 sau 765 , o societate care a cumparat are obligatia de a inregistra in contabilitate ... (vezi toată discuția)
Ajutor, evaluare corecta a datoriilor in valuta luminitah luminitah Buna ziua, Va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarea problema. Am un furnizor cu un sold de 4700 euro neachitat Valoare curs euro conform contract ... (vezi toată discuția)