avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 50/2010
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 50/2010

Am o intrebare in legatura cu OUG 50/2010 ,in 2009 am contactat un credit ipotecar ,in care la dobanda era stipulat : EURIBOR la 6 luni + 4,29 p.a.( la timpul respectiv total 6.45 %), am rugamintea sa-mi spuneti daca conform OUG 50 /2010 dobanda poate fi mai mare sau trebuie sa ramana la fel.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 20:47, 12 Septembrie 2010
patrick 16 a scris:

Am o intrebare in legatura cu OUG 50/2010 ,in 2009 am contactat un credit ipotecar ,in care la dobanda era stipulat : EURIBOR la 6 luni + 4,29 p.a.( la timpul respectiv total 6.45 %), am rugamintea sa-mi spuneti daca conform OUG 50 /2010 dobanda poate fi mai mare sau trebuie sa ramana la fel.

Multumesc


4.29 p.a. e marja fixa si nu poate fi decat micsorata (e maxima).


conform prevederilor OUG 50/2010 :

Dobanda creditului = EURIBOR/ROBOR/LOBOR + marja fixa existenta in contract (marja nu se schimba si nu poat fi marita, doar micsorata : conform OUG 50/2010, art. 37, litera a) si art. 35, litera a) si litera b))

Acesta este formula de calcul a dobanzii. "EURIBOR'' înseamnă European Interbank Offered Rate şi este un indice de referinţă independent, recunoscut internaţional reprezentând rata dobânzii minime sau de bază comunicată de Banca Centrală Europeană pentru creditele acordate în euro de catre o banca.

Pentru credite acare au in formula de calcul EURIBOR 6M dobanda se revizuieste de 2 ori pe an (la 6 luni).

De exemplu, daca valoarea indicelui EURIBOR 6M este de 0.991 la care se adauga marja bancii de 4.29 p.a, rezulta ca dobanda aferenta creditului este de 5.28%.

aveti evolutie euribor aici

[ link extern ]



Ultima modificare: Duminică, 12 Septembrie 2010
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobanda euribor la 6m co1981 co1981 Buna ziua. Am luat un credit ipotecar in luna noiembrie anul acesta si vreu sa va intreb daca stiti cand se va revizui dobanda, la 6 luni dupa luarea ... (vezi toată discuția)
Oug 50/2010 si introducerea unui nou comision neprevazut in contract T.O. T.O. OUG 50/2010 s-a vrut a avea intentii bune, dar pe unii debitori i-a faultat. Eu m-am pricopsit cu un comision nou pe care nu il aveam in contractul initial. ... (vezi toată discuția)
Lamuriri cu privire la actul aditional allyna allyna Avand ceva timp liber am citit mesajele de pe forum. Si mi-a atras atentia discutia despre MARJA FIXA....Am un credit din 2008, pe 10 ani.Am semnat Actul ... (vezi toată discuția)