Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Lamuriri cu privire la actul aditional
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Lamuriri cu privire la actul aditional

Avand ceva timp liber am citit mesajele de pe forum. Si mi-a atras atentia discutia despre MARJA FIXA....Am un credit din 2008, pe 10 ani.Am semnat Actul Aditional pe 17.09.2010, comisionul de risc a fost eliminat, rata diminuandu-se cu 50 RON/luna.
"Dobanda se va compune din Dobanda de Baza a Bancii care la data incheierii prezentului contract este de 12%p.a., plus marja de 2,5%p.a.." Asa scria in contractul incheiat in 2008.
In Actul Aditional din sept. 2010:"Dobanda de Referinta a Bancii Nationale a Roamaniei...respectiv 6.25%p.a.....Marja Fixa 11.2%p.a........Adica eu acum am o dobanda mai mare decat in 2008?
Mentionez ca, din pacate, nu am adat importanta decat comisionului de risc..care a fost eliminat din costul creditului. daca marja fixa a fost majorata de la 2.5% la 11.2 % si eu am semat deja actul aditional...ce mai pot face?
Multumesc anticipat.
Sau nu am inteles eu corect.......?#-o
allyna a scris:

Avand ceva timp liber am citit mesajele de pe forum. Si mi-a atras atentia discutia despre MARJA FIXA....Am un credit din 2008, pe 10 ani.Am semnat Actul Aditional pe 17.09.2010, comisionul de risc a fost eliminat, rata diminuandu-se cu 50 RON/luna.
"Dobanda se va compune din Dobanda de Baza a Bancii care la data incheierii prezentului contract este de 12%p.a., plus marja de 2,5%p.a.." Asa scria in contractul incheiat in 2008.
In Actul Aditional din sept. 2010:"Dobanda de Referinta a Bancii Nationale a Roamaniei...respectiv 6.25%p.a.....Marja Fixa 11.2%p.a........Adica eu acum am o dobanda mai mare decat in 2008?
Mentionez ca, din pacate, nu am adat importanta decat comisionului de risc..care a fost eliminat din costul creditului. daca marja fixa a fost majorata de la 2.5% la 11.2 % si eu am semat deja actul aditional...ce mai pot face?
Multumesc anticipat.
Sau nu am inteles eu corect.......?#-o

cereti bancii aplicarea marjei de 2,5%, chiar daca ati semnat pentru 11,2%!

OUG 50/2010

art. 95
(4) Se interzice introducerea in actele aditionale a altor prevederi decat cele din prezenta ordonanta de urgenta. Introducerea in actele aditionale a oricaror altor prevederi decat cele impuse de prezenta ordonanta de urgenta sunt considerate nule de drept.
art.37
Dobanda va fi raportata la fluctuatiile indicilor de referinta EURIBOR/ROBOR/LIBOR/rata dobanzii de referinta a BNR, in functie de valuta creditului, la care creditorul poate adauga o anumita marja, fixa pe toata durata derularii contractului".

functie de raspuns, mergeti mai departe!
B-)

ContSters123067, utilizator