avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Lamuriri cu privire la actul aditional
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Lamuriri cu privire la actul aditional

Avand ceva timp liber am citit mesajele de pe forum. Si mi-a atras atentia discutia despre MARJA FIXA....Am un credit din 2008, pe 10 ani.Am semnat Actul Aditional pe 17.09.2010, comisionul de risc a fost eliminat, rata diminuandu-se cu 50 RON/luna.
"Dobanda se va compune din Dobanda de Baza a Bancii care la data incheierii prezentului contract este de 12%p.a., plus marja de 2,5%p.a.." Asa scria in contractul incheiat in 2008.
In Actul Aditional din sept. 2010:"Dobanda de Referinta a Bancii Nationale a Roamaniei...respectiv 6.25%p.a.....Marja Fixa 11.2%p.a........Adica eu acum am o dobanda mai mare decat in 2008?
Mentionez ca, din pacate, nu am adat importanta decat comisionului de risc..care a fost eliminat din costul creditului. daca marja fixa a fost majorata de la 2.5% la 11.2 % si eu am semat deja actul aditional...ce mai pot face?
Multumesc anticipat.
Sau nu am inteles eu corect.......?#-o
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 21:24, 8 Decembrie 2010
allyna a scris:

Avand ceva timp liber am citit mesajele de pe forum. Si mi-a atras atentia discutia despre MARJA FIXA....Am un credit din 2008, pe 10 ani.Am semnat Actul Aditional pe 17.09.2010, comisionul de risc a fost eliminat, rata diminuandu-se cu 50 RON/luna.
"Dobanda se va compune din Dobanda de Baza a Bancii care la data incheierii prezentului contract este de 12%p.a., plus marja de 2,5%p.a.." Asa scria in contractul incheiat in 2008.
In Actul Aditional din sept. 2010:"Dobanda de Referinta a Bancii Nationale a Roamaniei...respectiv 6.25%p.a.....Marja Fixa 11.2%p.a........Adica eu acum am o dobanda mai mare decat in 2008?
Mentionez ca, din pacate, nu am adat importanta decat comisionului de risc..care a fost eliminat din costul creditului. daca marja fixa a fost majorata de la 2.5% la 11.2 % si eu am semat deja actul aditional...ce mai pot face?
Multumesc anticipat.
Sau nu am inteles eu corect.......?#-o


cereti bancii aplicarea marjei de 2,5%, chiar daca ati semnat pentru 11,2%!

OUG 50/2010

art. 95
(4) Se interzice introducerea in actele aditionale a altor prevederi decat cele din prezenta ordonanta de urgenta. Introducerea in actele aditionale a oricaror altor prevederi decat cele impuse de prezenta ordonanta de urgenta sunt considerate nule de drept.
...
art.37
Dobanda va fi raportata la fluctuatiile indicilor de referinta EURIBOR/ROBOR/LIBOR/rata dobanzii de referinta a BNR, in functie de valuta creditului, la care creditorul poate adauga o anumita marja, fixa pe toata durata derularii contractului".

functie de raspuns, mergeti mai departe!
B-)


Ultima modificare: Miercuri, 8 Decembrie 2010
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 50/2010 adytz_1979 adytz_1979 Buna ziua, Am nevoie de ajutor,deoarece mai sunt vreo doua zile pana la data limita si nu vreau sa le dau satisfactie celor de la Alpha,semnand actul ... (vezi toată discuția)
Subiect: problema care ne omoara pe toti azi....si totul trebuie facut f.f.f.repede vatajita mihaela vatajita mihaela UG 50/2010.Am un credit ipotecar in EURO luat in 2006 de la Banc Post; in primul an cu dobinda fixa, apoi variabila.Dobinda variabila fiind calculata dupa ... (vezi toată discuția)
Dobanda conform oug 50/2010 maxia maxia Buna seara, Am incheiat un contract in [b]mai 2010 [/b]pentru un credit de refinantare ipotecar la o banca, in care dobanda se calcula astfel, conform ... (vezi toată discuția)