Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Subiect: Problema care ne omoara pe toti azi....si ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Subiect: Problema care ne omoara pe toti azi....si totul trebuie facut f.f.f.repede

UG 50/2010.Am un credit ipotecar in EURO luat in 2006 de la Banc Post; in primul an cu dobinda fixa, apoi variabila.Dobinda variabila fiind calculata dupa perioada de 1 an in "functie de un indice de referinta stabilit de banca pentru creditele ipotecare acordate in EURO".La pct.4.2. in contract scrie asa:"La data semnarii contractului dobinda curenta este de 6,9%pe an.Nivelul dobinzii variabile este egal cu indicele de referinta al bancii pentru creditul ipotecar acordat in EURO plus marja de 0 puncte procentuale. Pe parcursul derularii contractului, cu exceptia perioadei specificate la pct.4.1.(adica perioada de 1 an), nivelul dobinzii curente se poate schimba in functie de evolutia indicelui de referinta stabilit de banca." Pe data de 17.09.2010 primesc spre studiu un act aditinal in care se contrazicsinguri la art. V citez:".....Neprimirea unui raspuns din partea imprumutantului in termenul mentionat anterior (adica 15 zile) nu este considerata acceptare tacita si contractul ramine neschimbat." Imediat cu aliniat apare fraza citez:"Neprimirea unui raspuns din partea imprumutantului este considerata acceptare tacita si contractul se considera modificat prin acord tacit, in cazul:..." .La Anexa nr.1 primesc valoarea dobinzilor si comisioanelor:1. Marja fixa are valoarea 9.02%; 2. Dobinda anuala efectiva la data semnarii contractului (fara sa specificare care data 2006 sau data cind le semnez eu actul aditional) are valoarea de 10.19%(probabil format din acel 9.02% +euribor - pe cind era 1.18 ca se dea cu valoarea lor). Pe linga faptul ca instiintarile privind modificarea dobinzii nu au aparut niciodata... si din cite mai scrie in contract banca nu modifica termenii contractului unilateral, decit in anumite cazuri extreme...neplata rate dupa instiintari(nefiind cazul aici) as dori sa stiu daca conform OUG 50/2010 nu cumva indicele de referinta al bancii ar trebui transformat in EURIBOR/LIBOR/ROBOR? Adica asta ar fi singura modificare pe care ar trebui sa o faca la un contract in derulare (in afara de comisioanele de rambursare anticipata care sunt foarte clare in OUG), iar marja de 0 p.p.nu ar trebui schimbata.Ei au facut contractul, ei au pus conditiile, sa le respecte chiar daca ies in pierdere, cum le-am respectat si noi chiar ne-au crescut dobinzile si am iesit in pierdere.La credite acordate nou la aceeasi institutie bancara pe site au afisata o marja de 6.25... cum e posibil la mine sa fie altul? doar ca sa le iasa procentul de dobinda si sa nu-mi scada rata? Intrebarea mea: AM SANSE SA CISTIG DACA-I DAU IN JUDECATA? ARE CINEVA HABAR DACA IMI TREBUIE AVOCAT SI CIT AR COSTA?CUM SE PROCEDEAZA?
VA MULTUMESC.
vatajita mihaela a scris:

UG 50/2010.Am un credit ipotecar in EURO luat in 2006 de la Banc Post; in primul an cu dobinda fixa, apoi variabila.Dobinda variabila fiind calculata dupa perioada de 1 an in "functie de un indice de referinta stabilit de banca pentru creditele ipotecare acordate in EURO".La pct.4.2. in contract scrie asa:"La data semnarii contractului dobinda curenta este de 6,9%pe an.Nivelul dobinzii variabile este egal cu indicele de referinta al bancii pentru creditul ipotecar acordat in EURO plus marja de 0 puncte procentuale. Pe parcursul derularii contractului, cu exceptia perioadei specificate la pct.4.1.(adica perioada de 1 an), nivelul dobinzii curente se poate schimba in functie de evolutia indicelui de referinta stabilit de banca." Pe data de 17.09.2010 primesc spre studiu un act aditinal in care se contrazicsinguri la art. V citez:".....Neprimirea unui raspuns din partea imprumutantului in termenul mentionat anterior (adica 15 zile) nu este considerata acceptare tacita si contractul ramine neschimbat." Imediat cu aliniat apare fraza citez:"Neprimirea unui raspuns din partea imprumutantului este considerata acceptare tacita si contractul se considera modificat prin acord tacit, in cazul:..." .La Anexa nr.1 primesc valoarea dobinzilor si comisioanelor:1. Marja fixa are valoarea 9.02%; 2. Dobinda anuala efectiva la data semnarii contractului (fara sa specificare care data 2006 sau data cind le semnez eu actul aditional) are valoarea de 10.19%(probabil format din acel 9.02% +euribor - pe cind era 1.18 ca se dea cu valoarea lor). Pe linga faptul ca instiintarile privind modificarea dobinzii nu au aparut niciodata... si din cite mai scrie in contract banca nu modifica termenii contractului unilateral, decit in anumite cazuri extreme...neplata rate dupa instiintari(nefiind cazul aici) as dori sa stiu daca conform OUG 50/2010 nu cumva indicele de referinta al bancii ar trebui transformat in EURIBOR/LIBOR/ROBOR? Adica asta ar fi singura modificare pe care ar trebui sa o faca la un contract in derulare (in afara de comisioanele de rambursare anticipata care sunt foarte clare in OUG), iar marja de 0 p.p.nu ar trebui schimbata.Ei au facut contractul, ei au pus conditiile, sa le respecte chiar daca ies in pierdere, cum le-am respectat si noi chiar ne-au crescut dobinzile si am iesit in pierdere.La credite acordate nou la aceeasi institutie bancara pe site au afisata o marja de 6.25... cum e posibil la mine sa fie altul? doar ca sa le iasa procentul de dobinda si sa nu-mi scada rata? Intrebarea mea: AM SANSE SA CISTIG DACA-I DAU IN JUDECATA? ARE CINEVA HABAR DACA IMI TREBUIE AVOCAT SI CIT AR COSTA?CUM SE PROCEDEAZA?
VA MULTUMESC.

OUG 50/2010

Art. 37. - În contractele de credit cu dobândă variabilă se vor aplica următoarele reguli:
a) dobânda va fi raportată la fluctuaţiile indicilor de referinţă
EURIBOR/ROBOR/LIBOR/rata dobânzii de referinţă a BNR, în funcţie de valuta
creditului, la care creditorul poate adăuga o anumită marjă, fixă pe toată durata derulării contractului;

noua dobanda conf. oug 50/2010 = zero + indice referinta euribor = indice referinta euribor:)

sanse?

"Potrivit legislaţiei în vigoare acum, orice client se poate duce la bancă şi să ceară modificarea contractului prin calculul pornind de la referinţa EURIBOR sau ROBOR la care se adaugă marja practicată până atunci. Aşa spune ordonanţa, aşa vor judeca şi instanţele, iar fără modificarea actului normativ băncilor vor pierde în justiţie. Ordonanţa este clară: referinţa va fi indicele EURIBOR/ROBOR/LIBOR la care se adaugă marja băncii, care nu poate să crească“,

a declarat directorul Direcţiei Supraveghere din BNR, Nicolae Cinteză, citat de Mediafax.

www.avocatnet.ro/content/for...

ContSters123067, utilizator