Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CESIUNE PARTI SOCIALE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CESIUNE PARTI SOCIALE

Help me!
Din ce moment cesiunea de parti sociale (SRL) produce efect juridic fata de terti?
Exemplu: In data de 09.05.2007 asociatul unic si admin x al soc.A cesioneaza partile soc persoanei y.
Incheierea a fost semnata de judec. Reg.Com. pe data de 14.05.07, dar nu s-a putut elibera decat pe data de 15.05.2007.Pe 14.05.2007 societatea a incheiat un contract de credit.Cine reprezenta societatea in acel moment si cine trebuia sa semneze contractul, vechiul asociat X sau ce nou Y?
Ma puteti lamuri? Cineva mi-a spus ca noul asociat unic devine administrator"de jure" incepand cu data de 15.05.2007. Este adevarat?
Va multumesc!
iulia75, utilizator
de la data publicarii in M Of.
inteleg ca asociatul unic cedent era si administrator...
in decizia asociatului unic nu s-a facut referire si la revocarea mandatului de administrator?
pt ca daca s-a facut doar cesiune fara revocare de administrator, "celelalte elemente ale actului constitutiv raman neschimbate" asadar si cel referitor la administrator.
in acest caz vechiul asociat a ramas administrator iar daca a semnat contractul de credit nu e nicio problema (asta, repet, daca nu i s-a revocat mandatul de administrator)
reveniti cu amanunte...
Efectele fata de terti se produc de la data inregistrarii la ORC.
Avand in vedere acest aspect, noul administrator era numit de la data semnarii si prin urmare, dupa parerea mea, el trebuia sa semneze.