Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... obligatia de a face (a nu face )
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

obligatia de a face (a nu face )

In localitate functioneaza o discoteca ,fara ca societatea sa posede de la primarie autorizatie de funtionare. Desele plangeri ale vecinilor s-au soldat cu amenzi atat din partea Politiei, cat si ale Politiei Comunitare dar si ale Garzii financiare. In ciuda acestor masuri activitatea de discoteca continua-spre disperarea vecinilor care nu contenesc cu plangerile. Exista un temei legal ca prin instanta sa putem obtine o hotarare in care sa oblige pe administrator (proprietarul imobilului ) sa nu mai dea discoteca?:
Va multumesc.

S-au facut sesizari la primarie . Dar primaria in afara de amenzi prin Politia Comunitara nu poate mai mult . Intrebarea era: Exista un temei legal ( prin instanta ) si in ce articol din lege -pentru ca sa oblige inchiderea discotecii?
deliu_ginel@yahoo.com, utilizator
Trebuie facuta o sesizare la primarie, avand in vedere ca acestia nu detin autorizatie de functionare. La politie se poate face doar plangere pentru tulburarea linistii publice si intr-adevar se va acorda o amenda.
Aveti posibilitatea sa formulati petitii la Primarie,Prefectura,cat si la Oficiul de Protectie a Consumatorului local in care sa aratati situatia si sa solicitati luarea masurilor legale de intrerzicere a functionarii.