Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Actualizarea contractelor de credit aflate in derulare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Actualizarea contractelor de credit aflate in derulare conform OUG nr. 50/2010

Actualizarea contractelor de credit Bancpost aflate in derulare conform OUG nr. 50/2010

Iata principalele modificari care vor fi aduse contractului d-voastra de credit incheiat cu Bancpost, in conformitate cu actul normativ OUG nr. 50/2010:

(1) Eliminarea comisionului de rambursare anticipata pentru creditele cu dobanda variabila;
(2) In cazul in care solicitati rambursarea anticipata a creditului intr-o perioada in care rata dobanzii aferente creditului este fixa, comisionul de rambursare anticipata are valoarea de:
(i) 1% din valoarea crediteului rambursat anticipat, daca perioada de timp dintre rambursarea anticipata si data convenita pentru incetarea contractului este mai mare de 1 an;
(ii) 0,50% din valoarea creditului rambursat anticipat,daca perioada de timp dintre rambursarea anticipata si data convenita pentru incetarea contractului nu este mai mare de 1 an;
(3) Eliminarea comisionului de retragere aferent sumelor de credit;
(4) In cazul in care pentru creditul aflat in derulare se percepe ata comision de administrare credit cat si un comision de administrare cont curent, acesta din urma va fi eliminat;
(5) Stabilirea unui comision unic pentru serviciile post-acordate solicitate de dumneavoastra, de exemplu, dar fara a se limita la: reesalonarea creditului, modificarea garantiilor,schimbarea monedei creditului, etc.Valoarea acestui comision va fi de 250 RON si va inlocui orice alte taxe sau comisioane aferente acestor servicii si mentionate in contractul d-voastra de credit actual;
(6) Modificarea* formulei de calcul a dobanzii percepute lunar, dupa cum urmeaza:

D=Sx30/360xRD%,

unde D=dobanda; S=soldul creditului; RD%=rata anuala a dobanzii;
(* doar in cazul in care formula de mai sus nu se apilca deja pt calculul dobanzii lunare aferente contractului d-voastra)
(7) Calcularea dobanzii creditului intr-un mod transparent care va avea ca referinta evolutia unui indicator public(Index), dupa urmatoarea formula:

Rata anuala a dobanzii(RD)=Index+Marja fixa,

unde, Index=Euribor la 3 luni pentru creditele in EUR, Robor la 3 luni pentru creditele in RON, Libor CHF la 3 luni pentru creditele in CHF, Libor USD la 3 luni pentru creditele in USD;
Marja fixa=Dobanda actuala -Index;

(8) Orice propunere de modificare a continutului clauzelor contractuale referitoare la costuri, venita din partea Bancpost, va fi transmisa cu cel putin 30 de zile anterior datei propuse pentru intrarea in vigoare a modificarii respective, urmand ca d-voastra sa aveti la dispozitie un termen de 15 zile de la primirea notificarii pentru a comunica optiunea d-voastra de acceptare sau neacceptare a noilor conditii.Neprimirea unui raspuns din partea d-voastra in termenul mentionat anterior nu este considerata acceptare tacita si contractul ramane neschimbat ( aceste reguli nu se aplica insa in cazul variatiei ratei dobanzii, conform formulei de calcul, sau in cazul modificarilor impuse prin lege);
(9) In cazul in care inregistrati intarzieri la plata sumelor datorate in baza contractului de credit urmare a faptului ca d-voastra sau sotul/sotia d-voastra va aflati/se afla in una dintre urmatoarele situatii: somaj, o reducere a salariului cu cel putin 15%, concediu prelungit de boala, deces sau divort si totodata notificati banca privind acest eveniment cu documente doveditoare, atunci Bancpost va percepe o dobanda penalizatoare redusa care nu va depasi cu mai mult de 2 puncte procentuale rata dobanzii mentionata in contractul de credit;
(10) Bancpost va pune la dispozitie la sediile unitatilor din retea, oricand pe parcursul derularii creditului, un grafic de rambursare, pe hartie sau alt suport durabil, in mod gratuit, la simpla d-voastra cerere;
(11) La incetarea contractului de credit vi se va elibera gratuit, la simpla cerere, o adresa prin care se va atesta stingerea obligatiilor fata de Bancpost.

Fata de principalele modoficari mai sus expuse , va informam ca prevederile contractului d-voastra de credit se vor completa cu toate celelalte dispozitii legale prevazute in OUG nr. 50/2010.

Aceasta instiintare am primit-o astazi 13 sept 2010 din partea Bancpost. Va rog sa imi spuneti daca aceste prevederi ale bancii sunt in temeiul legii OUG nr. 50/2010, iar daca nu ce trebuie sa fac.
Va multumesc anticipat.

Mentionez ca am un credit ipotecar in CHF in valoare de 51055.00 CHF pe o perioada de 30 ani cu o rata a dobanzii variabila, in functie de Libor CHF la sase luni la care se adauga Marja fixa in valoare de 3.9. Rata dobanzii variabile la data semnarii contractului este de 6.78%.
aceeasi instiintare am primit-o si eu saptamana trecuta. eu am credit in eur si sunt cu dobanda variabila. astept si eu ceva sfaturi. multumesc