Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Radiere,dizolvare,lichidare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Radiere,dizolvare,lichidare

Sal.Imi puteti spune si mie care este diferenta dintre lichidare,dizolvare,radiere?Am o societate infintata in 2007 cu care nu am desfasurat nicioodata nicio activitate,nu am avut angajati,stampila. Acum vreau sa o radiez in asa fel incat sa nu am niciodata probleme cu cazierul fiscal.Care sunt pasii de urmat?Va multumesc!
Din cate inteleg aveti o societate pe care ati cumparat bunuri si pe care doriti sa o radiati.

Daca sunteti asociat unic lucrurile nu sunt complicate, in hotararea AGA se va mentiona ca bunurile societatii revin asociatului unic.

Daca sunt mai multi asociati acestea vor reveni asociatilor proportional cu participarea acestora la capitalul social, ideea este sa fie tot asociatii de acord pentru a semna hotararea AGA, in caz contrar pentru lichidare se va numi un lichidator, procedura care va dura mai mult.
Denisa Stanca, Avocat