Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 50/2010
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 50/2010

Am un credit ipotecar si banca mi-a trimis instintare sa ma prezint pana pe data de 17.09.2010 pentru a semna A.Aprin care mise v-a schimba dobanda din fixa in variabila si comisionul de risc de0.1%lunar la soldul creditului in comision de administrare.
Este corect ? Ce trebuie sa fac:hm:
Normal ar fi sa gasiti raspunsul in contractul de credit.
Daca nu zice nimic acolo, puteti face cum doriti. Nu va poate obliga nimeni sa semnati acest act aditional.
Poate, bunul simt, in cazul in care directorul bancii va e amic si va roaga frumos, ca-l cearta sefii...
Intr-un alt topic deschis, un coleg spune:

Data post: Marti, 14 Septembrie 2010, 20:34
Nu banca a stabilit modificarea dobanzii, ci Guvernul Romaniei a obligat bancile sa adopte un indice de referinta verificabil si transparent. Euribor-ul se va actualiza semestrial, caci asa spune legea. E foarte posibil ca indicele din 2004 sa fie mai mare ca acela de acum, caci in ultimii 2 ani EURIBOR a scazut mult. Puteti verifica pe BNR si face comparatii.
nu este corect! comisionul de risc trebuie sa dispara de tot