Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... participare examen
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

participare examen

In urma reorganizarii serviciului prin dispozitie de primar s-a stabilit organizarea de examene pentru ocuparea posturilor de functionari publici conform organigramei .Doresc sa stiu daca un absolvent al Fac. Spiru Haret forma ID care a obtinut diploma de licenta in anul 2009 si i s-a transformat postul (2009), acum are dreptul de a participa la examenul organizat pentru postul de insp.pr.3 ? Din ord.nr. 10/2009 si conform precizarilor Min.Invatamantului trebuie sa sustina un nou examen de relicentiere pentru validarea diplomelor,examen care momentan a fost supendat. Se poate contesta la comisia de concurs ,selectarea dosarului pe motivul nerespectarii acestor prevederi s-au are dreptul de a intra in examen si sutine proba scrisa.
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile din Ordonanta 10/ 2009, nu va puteti inscrie la sustierea examenului de ocupare a acestui post.
Cu stima !
doresc sa stiu cand pot contesta acest lucru . In momentul afisarii listei cu dosarele selectate pentru sustinerea probei scrise,sau dupa terminarea examenului respectiv sustinerea si a probei de interviu ? Va multumesc pentru sfat.
DIA63, utilizator
Ce sa contestati?
pe contracandidatul meu la examen
Dupa afisarea selectiei dosarelor, exista un termen de contestatie ce trebuie expres determinat de organizatorul examenului.