Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cesionare debit- in favoarea unei alte societati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cesionare debit- in favoarea unei alte societati

Am o problema cu cei de la EOS. Am avut o poprire pe salariu in urma unei hotarari judecatoresti, pentru societatea Cofidis. In acest moment, mi-a mai ramas de plata o singura rata in valoare de 120 lei. Azi m-am trezit cu o instiintare de plata de la firma EOS in care imi apare suma de 788,66 lei catre aceasta societate de recuperare creante. Am sunat la ei si mi-au spus ca societatea Cofidis s-a desfiintat si au preluat ei toate datoriile, iar banii care mi s-au oprit pe salariu au ajuns intr-un cont gresit. Am intrebat ce e de facut si mi-a spus ca trebuie sa trimit un fax la ei cu ordinul de plata si planul de poprire. Nu stiu daca e normal sa preia o alta societate o poprire hotarata de instanta pentru alta societate. Va rog din suflet sa ma ajutati, pentru ca nu stiu ce am de facut. Va multumesc!
Este procedura legala prin care creditorul initial ,cu scopul recuperarii restantelor declina responsabilitatea in favoarea unei unitati de recuperare .
Pentru solutionare se impune sa contactati recuperatorul si sa prezentati documentele care atesta ca in fapt sumele au fost retinute din drepturile dvs salariale
Concomitent ,va revine obligatia la unitatea care a dispus poprirea ,sa verificati concret contul in care au fost virate sumele