Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna ziua ! as avea si eu o intrebare ,va rog din suflet daca puteti sa-mi raspundeti ,as vrea sa divortez de fostul meu sot dar nu stiu cum se procedeaza daca am si un copil ,suntem despartiti in fapt de vro doi ani copilul locuieste cu mine si as vrea sa renunt la numele lui ,am inteles ca procesul de divort se poate face dar fara custodia copilului ,e cumva un alt proces separat? asta as vrea sa stiu ,in prima faza as vrea sa nu-i mai port numele ,va rog din suflet daca puteti sa-mi raspundeti v-as fi recunoscatoare .Multumesc frumos !
Toate cererile la care faceti referire se pot judeca in cadrul aceluiasi proces adica:
- divort,
- revenirea dvs la numele purtat anterior casatoriei,
- incredintarea copilului minor,
- stabilirea pensiei de intretinere,
si eventual
-partaj.
In cadrul procesului de divort se solicita urmatoarele :
-desfacerea casatoriei- aici variantele desfacerii sunt - culpa exclusiva, culpa comuna,
-incredintarea minorului spre crestere si educarea mamei,
-stabilrea unei pensii si obligarea tatalui la plata acesteia de la data introducerii actiunii si pana la majorat ( in functie de venituri sau in functie de venitul minim pe economie dupa caz)
-reluarea numelui avut anterior casatoriei de catre dvs.
buna ziua.
toate problemele la care faceti referire pe forum pot fi solutionate in cadrul aceluiasi proces.
Problemele si situatiile aduse in discutie de dvs pot fi solutionate in cadrul aceluiasi proces cu conditia ca dvs sa investiti instanta cu toate aceste cereri.
puteti cere doar desfacerea casatoriei si revenirea la numele anterior incheierii casatoriei. tutela asupra copilului va ramane comuna daca nu doriti sa solicitati incredintarea integrala a acesteia.