Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sanctiuni mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sanctiuni mostenire

Buna ziua,
Ce sanctiuni sunt prevazute pentru 2 persoane care au deschis o succesiune (ce s-a si incheiat) si au declarat ca sunt singurii mostenitori.
Erau 4 frati, dintre care 1 a murit, iar singurii mostenitori erau ceilalti 3 frati.
Fratele care a murit si cei 2 frati care au facut succesiunea erau apropiati, in schimb cu celalalt frate nu au mai vorbir de 10-15 ani.
Au incercat sa il gaseasca atunci cand s-a deschis succesiunea, insa nu au reusit si au declarat ca ei sunt singurii mostenitori (acel frate nu a venit nici macar la inmormantare). In urma acestui lucru, au dobandit o garsoniera, pe care, ulterior au vandut-o. Acum a aparut si cel de-al treilea frate care isi cere drepturile.
Care este sanctiunea pentru fratii care au declarat ca ei sunt singurii mostenitori? Se da o amenda, se face inchisoare/ dosar penal? Ce se va intampla cu ei?
Va multumesc.
Constatarea nulitatii absolute a certificatului de mostenitor si repunerea in termenul de optiunde succesorala a succesibilului in frauda caruia s-a dezbatut succesiune.Acesta trebuie sa faca dovada imposibilitatii sale de a accepta in termenul legal, cat si faptul ca nu i s-a adus la cunostinta.
Ceilalti succesibili ar putea fi cercetati pentru infractiunea de fals in declaratii , in opinia mea.
Infractiunea de fals in declaratii este incidenta in cauza , asa cum a mentionat @legally, mai sus.
Prin urmare, actele eliberate de catre notarul public, in lipsa celorlalti coerezi , sunt nule absolut.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
pot solicita constatarea nulitatii absolute a CM-ului.
cei exclusi trebuie sa faca dovada ca au acceptat succesiunea in termen legal.
Adica singura sanctiune pentru cei care au declarat fals este anularea actului si introducerea si celuilalt mostenitor? Nu vor face inchisoare sau mai stiu eu ce?
Va multumesc!
"cei exclusi trebuie sa faca dovada ca au acceptat succesiunea in termen legal"si care este termenul legal?