Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatal divortat, recasatorit, decedat succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatal divortat, recasatorit, decedat succesiune

Tatal divortat, recasatorit, decedat, eu, fiul din prima casatorie aflu intamplator ca la succesiune a doua sotie a declarat ca nu are copii. Au locuit impreuna in Bucuresti , dar decesul a fost la o a doua locuinta din Calarasi, Ce imi trebuie si cum obtin informatiile pentru proces civil si penal
Faceti Adresa la Camera notarilor pentru a vedea unde s-a dezbătut succesiunea. Apoi, cereți copie de pe dosarul succesoral de la notarul unde s-a dezbătut succesiunea.

Ulterior, faceti plangere pentru fals în declarații și cerere in instanta civila pentru anulare parțială certificat de mostenitor.
Multe multumiri. Exista un termen de tip prescriere, pentru ca am inteles ca decesul a fost toamna trecuta...
Daca solicitați constatarea nulități absolute, acțiunea e imprescpritibila. Va sfătuiesc să mergeti la un notar sa acceptati succesiunea. Problema e ca acceptarea succesiunii se face in termen de un an de la deces. Trebuie sa faceti dovada ca ati acceptat succesiunea in termen de un an. Acțiunea in penal nu e prescrisa.