avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatia-poate fi anulata in cazul in care apare un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatia-poate fi anulata in cazul in care apare un mostenitor(fiu-fica)

In anul 2002 am mostenit o suprafata de pamant in judetul Arges.La acea vreme din comisia locala de fond funciar facea parte si si directorul IAS ,IAS pe raza caruia se afla si suprafata de teren pe care o mstenisem..Dupa multe drumuri lipsite de rezultat am stat de vorba cu directorul IAS-uil care mi a spus ca daca doresc sa iau ceva pamant trebuie sa l impartim ,drept pentru care eu am luat 10hectare iar lui i am facut act de donatie pe alte 10 hectare.
Mentionez ca la data la care am facut actul nu eram casatorit si nu aveam nici un mostenitor.
Anul acesta am infiat un copil care este inca minor.
Mai poate fi anulata donatia facuta de mine in anul 2002?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Trifu , Avocat 14:15, 14 Septembrie 2010
In cazul nasterii unui copil ulterior inchieerii actului de donatie ( survenientei de copil) donatia este revocata de drept.
da...este unul din cazuri ...... fiind adoptat minorul v-a aparea discutie...dar eu cred ca...veti avea castig de cauza.
Mult succes!
donatia este revocata de drept in cazul in care donatorului i se naste un copil.
copilul adoptat nu se include in enumerarea limitativa prevazuta de ar.836 cod civil.
Contractul de donatie este in principiu irevocabil. De la acest principiu exista anumite clauze de revocare, respectiv:
a) pentru neandeplinirea sarcinilor
b) pentru ingratitudine
c) pentru survenienta de copil
In cazul revocarii pentru survenienta de copil ,aceasta opereaza de drept(in virtutea legii) , instanta de judecata avand doar rolul de a constata existenta acestei cauze de revocare.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Anularea contractului de donatie don_Krysty don_Krysty Am si eu o intrebare daca doresc sa anulez niste contracte de donatie facute de catre mine mamei mele, sunt sanse? Si in ce conditii?Cine poate sa ma ajute si ... (vezi toată discuția)
Contestare act de donatie mariadum mariadum Am doua fiice si am donat uneia dintre ele un apartament acum 14 ani. Am aflat de curand ca fata mea a pus ipoteca la banca pe acest imobil si eu in calitate ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare de mana aniela 2 aniela 2 Se presupune ca o persoana a donat o casa inainte sa aiba copii La un an dupa aceia a infiat un copil cu toate drepturile adica copilul a luat numele celor ... (vezi toată discuția)