avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... penalitati intarziere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

penalitati intarziere

Am semnat un acord de esalonare plati pentru un debit existent, pe o perioada
de cinci luni, impreuna cu obligativitatea platii lunare a facturii curente. Intrebarea este daca la soldul ramas de plata pe perioada celor cinci luni se mai aplica penalitati de intarziere, conform contractului comercial incheiat, pentru depasirea termenului de plata stipulat in contract. Semnarea de comun acord a acestei esalonari poate fi privita in sensul acceptarii de catre furnizor a unui nou termen
de plata conform esalonarii facute?
Ultima modificare: Marți, 14 Septembrie 2010
cdt14272003, utilizator
Cel mai recent răspuns: cdt14272003 , utilizator 13:33, 16 Septembrie 2010
Nu are nimeni nici o opinie?
Pe perioada acordului de esalonare este corecta facturarea de catre furnizor
a penalitatilor de intarziere, calculate de la data scadenta conform contractului
pana la data platii conform acordului de esalonare?
buna seara,

la speta de mai sus nu are nimeni vreo opinie?
Am incadrat gresit subiectul, trebuie sa-l incadrez in alta categorie,
este abiguu formulat?
Va rog, am nevoie de o interpretare !
Daca in contract sunt prevazute si penalitati de intarziere sunteti indreptatit si la perceperea acestora.
Penalitatile sunt prevazute ca o madalitate de sanctionare si constrangere a debitorului pentru plata la scadenta a debitului.
Penalitatile ar urma sa curga in continuare, independent de acord, raportandu-se totusi la soldul de plata ramas dupa plata fiecarei rate, pana la plata efectiva a debitului.
Totusi daca partile considera aceasta esalonare ca si o rescadentare , modificandu-se scadenta nu mai sunteti inddreptatit la penalitati, decat daca se depaseste noua scadenta.
Multumesc,

este interpretarea pe care o dau si eu.
Semnarea de comun acord a unui plan de esalonare a platilor
poate fi interpretata ca o rescadentare a facturilor restante.
Voi actiona in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penaliati intarziere ContSters98540 ContSters98540 Buna ziua, Firma la care lucrez a platit cu intarziere facturile pentru un furnizor. Fiind suma foarte mare plata facturilor s-a facut incepand din 16.08.2008 ... (vezi toată discuția)
Achizitie mijloc fix JENIFER JENIFER S-a achizitionat de la Romtelecom un laptop in 36 rate (rata lunara cu tva 90 lei).Pe factura apare asa: -servicii de telefonie 162.03-tva 38.89 -laptop ... (vezi toată discuția)
Datoriile la fisc excelenta32 excelenta32 buna ziua! am o societate la care am suspendat activitatea la 31 decembrie 2010 pe o perioada de 3 ani. Am ramas insa cu niste datorii la fisc (forfetarul pe ... (vezi toată discuția)