Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... penalitati intarziere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

penalitati intarziere

Am semnat un acord de esalonare plati pentru un debit existent, pe o perioada
de cinci luni, impreuna cu obligativitatea platii lunare a facturii curente. Intrebarea este daca la soldul ramas de plata pe perioada celor cinci luni se mai aplica penalitati de intarziere, conform contractului comercial incheiat, pentru depasirea termenului de plata stipulat in contract. Semnarea de comun acord a acestei esalonari poate fi privita in sensul acceptarii de catre furnizor a unui nou termen
de plata conform esalonarii facute?
cdt14272003, utilizator
Nu are nimeni nici o opinie?
Pe perioada acordului de esalonare este corecta facturarea de catre furnizor
a penalitatilor de intarziere, calculate de la data scadenta conform contractului
pana la data platii conform acordului de esalonare?
buna seara,

la speta de mai sus nu are nimeni vreo opinie?
Am incadrat gresit subiectul, trebuie sa-l incadrez in alta categorie,
este abiguu formulat?
Va rog, am nevoie de o interpretare !
Daca in contract sunt prevazute si penalitati de intarziere sunteti indreptatit si la perceperea acestora.
Penalitatile sunt prevazute ca o madalitate de sanctionare si constrangere a debitorului pentru plata la scadenta a debitului.
Penalitatile ar urma sa curga in continuare, independent de acord, raportandu-se totusi la soldul de plata ramas dupa plata fiecarei rate, pana la plata efectiva a debitului.
Totusi daca partile considera aceasta esalonare ca si o rescadentare , modificandu-se scadenta nu mai sunteti inddreptatit la penalitati, decat daca se depaseste noua scadenta.
Multumesc,

este interpretarea pe care o dau si eu.
Semnarea de comun acord a unui plan de esalonare a platilor
poate fi interpretata ca o rescadentare a facturilor restante.
Voi actiona in acest sens.