avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... investitii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

investitii

Am investit 6000$ in apartamentul socrilor, unde stau de 6 ani! Ei s-au mutat in alta parte promitandu-ne cat mai repede acte pe locuinta. Acum s-au certat ,vor sa divorteze si sa vanda apartamentul. Cum si prin ce mijloace imi pot recupera investitiile( schimbat usi, izolatie termica, termopane ,centrala de apartament, parchet,gresie, faianta etc)? Pot deschide proces pentru abuz de incredere? Nu pot pleca din apartament si sa las totul aici! Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:16, 14 Septembrie 2010
buna ziua.
in ce an ati facut aceste investitii?
Buna ziua!Investitiile le-am facut dupa ce au plecat ei in 2004 , adica in perioada 2005-2009! Atunci am avut acordul lor verbal : " puteci face ce imbunatatiri vreti ca doar voua va ramane".
ar fi fost bine sa fie atat de simplu, dar mai ramane si termenul de prescriptie de 3 ani.
nu cunosc implicatiile cuvantului "prescriptie" in problema mea ! Puteti fi ,va rog mai explicita ! Va multumesc pentru intelegere!
prescriptie=stingerea unui drept prin neexercitarea lui in termenul prevazut de lege

Alte discuții în legătură

Ce pot face legal? disc disc Am reziliat un contract vînzare-cumpararea cu ani in urma ,locuind în continuare în acel apartament ,proprietarul fiind tatăl meu vitreg ,în decurs de ani ... (vezi toată discuția)
Recuperare investitie adryan77 adryan77 Buna ziua ! timp de 17 ani am locuit in apartamentul soacrei , investind ceva banuti in centrala, termopane si altele .In 2014 aceasta ne a impus sa parasim ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri sanda2s sanda2s Buna ziua, am o mare problema, de aceea am nevoie de sfaturi si ajutor. Sunt casatorita din anul 1999 si urmeaza ca pe data de 24 februarie sa mergem la ... (vezi toată discuția)