Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Exequatur
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Exequatur

Avem o hotarare de recunoastere si incuviintare a executarii unei hotarari comerciale straine, care la momentul de fata este definitiva. Intrebarea mea este daca hotararea din exequatur trebuie sa fie si irevocabila pentru a fi pusa in executare hotararea straina, sau este suficient ca hotararea din exequatur sa fie definitiva.

De asemenea, ma intereseaza daca stiti si care este procedura administrativa propriu-zisa. Am inteles ca ar fi nevoie de un certificat european.

Multumesc pentru orice informatie
Daca executarea se va face intr-un stat membru UE atunci sunt aplicabile dispozitiile Regulamentulului nr. 805/2004 privind crearea unui Titlu Executoriu European pentru creantele necontestate .

Prin Legea nr. 191/2007 a fost aprobata, cu modificari, Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 119/2006 privind unele masuri necesare pentru aplicarea unor regulamente comunitare de la data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, si a fost reglementata procedura de urmat pentru atestarea ca titluri executorii europene a titlurilor executorii constituite potrivit legii romane, privind realizarea unor drepturi de creanta avand ca obiect obligatia de plata a unei sume de bani necontestata.
Daca titlul executoriu îl constituie o hotarare judecatoreasca, inclusiv cea care constata o tranzactie judiciara sau o alta învoiala a partilor în conditiile legii, certificarea este de competenta primei instante.
Daca titlul executoriu este un act autentic, certificarea este de competenta judecatoriei în a carei circumscriptie se afla emitentul actului. Instanta se pronunta asupra cererii de eliberare a certificatului prin încheiere, fara citarea partilor.

Incheierea prin care cererea a fost admisa nu este supusa niciunei cai de atac. Incheierea prin care cererea a fost respinsa este supusa recursului, în termen de 5 zile de la pronuntare, pentru creditorul prezent, si de la comunicare, pentru cel care a lipsit.