Forum Discuţii juridice Executare silită Titlu executoriu european
Discuție deschisă în Executare silită

Titlu executoriu european

Buna ziua tuturor.
Deoarece doresc sa incep demersurile pentru recuperarea pensiei de intretinere stabilita de catre judecatorie din Romania , tatal fiind de rea credinta si refuzind sa plateasca acesti bani, am nevoie de un titlu executoriu european al hotararii judecatoresti.
Am luat legatura cu executor in Franta si imi cere acest titlu. Intrebarea mea este unde si cum il obtin,grefierul sef al judecatoriei nu a stiut sa-mi spuna exact, a spus ceva despre apostilare dar nu era sigur.
Multumesc in avans pentru ajutor.
Pentru recunoasterea respectivului titlu executoriu in strainatate, acestea trebuiesc tradus de catre un traducator autorizat in limba tarii de destinatie, iar traducerea legalizata in prealabil se supralegalizeaza de catre Tribunal.
Multumesc!
Pentru o corectă și mai ales o completă informare, parcurgeti acest ghid [ link extern ]

O să vedeți că trebuie să obțineți un certificat de titlu executoriu european, de la Instanța care a pronunțat Hotărârea a cărei executare o doriți.

Succes!
Multumesc Ilie1111,am vorbit deja la telefon cu grefiera sef si m-a informat.
Mi-ai putea indica te rog,temeiul legal exact ,trebuie sa-l precizez in cererea catre instanta.
Daniela Cristache,
Va intemeiati cererea pe dispozitiile art. I1 raportat la art. 1 si 2 din Legea nr. 191/2007 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 119/2006 privind unele masuri necesare pentru aplicarea unor regulamente comunitare de la data aderarii României la Uniunea Europeana, în vederea aplicarii Regulamentului Parlamentului European si al Consiliului (CE) nr. 805/2004 privind crearea unui titlu executoriu european pentru creantele necontestat si pe regulamentul 805/2004.