avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Dacă am o sentința pentru plata pensiei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Dacă am o sentința pentru plata pensiei alimentare ...

Bună ziua. Dacă am o sentința pentru plata pensiei alimentare în procent, poate fi executata silit în Germania? Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 11:39, 2 Noiembrie 2023
Buna ziua, daca debitorul lucreaza cu forme legale acolo, da. Este necesara obtinerea unui titlu executoriu european potrivit Regulamentului nr. 805/2004 privind crearea unui Titlu Executoriu European pentru creantele necontestate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare creante ContSters108606 ContSters108606 Asi vrea sa stiu daca sunt in procedura de executare silita daca executoul poate sa imi execute silit proprietatea care o am in strainatate mai precis in U.E. (vezi toată discuția)
Executare silita ContSters112624 ContSters112624 Asi vrea sa stiu ca atunci cand se face o exectare silita si cer o poprire trebuie sa cer si executarea silita imobiliara? Daca cer executarea silita ... (vezi toată discuția)
Executare silita in italia eugen82 eugen82 Daca detin titlu executoriu in Romania asupra unui cetatean italian , pot sa-i execut silit bunurile din Italia? Un bilet la ordin dupa standardele romanesti ... (vezi toată discuția)