Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita in Italia
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita in Italia

Daca detin titlu executoriu in Romania asupra unui cetatean italian , pot sa-i execut silit bunurile din Italia?
Un bilet la ordin dupa standardele romanesti avalizat de italian imi da posibilitatae sa-l execut si in Italia?
Nu,nu puteti .Titlul executoriu la care faceti referire impune executarea doar pe teritoriul Romaniei cu privire la bunurile pe care le-ar detine cetateanul italian.
Acel bilet la ordin poate fi investit de instanta cu titlu executoriu european, conform Regulamentul (CE) nr. 805/2004 al Parlamentului European si al Consiliului din 21 aprilie 2004 privind crearea unui Titlu Executoriu European pentru creantele necontestate.

Cititi aici
www.avocatnet.ro/content/art...