Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea nr. 339/2007 - majorare salariu cu 75% pt ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea nr. 339/2007 - majorare salariu cu 75% pt proiecte

Buna ziua:)

Dupa titlu, incep asa:(, situatia find cam de nivelul #-o

Astfel:
-desi nu existau norme la Legea nr.339/2007 -(promovare strategii de management de proiect...) conducerea a presat -pe aceasta lege- incadrarea unuia dintre fct.publici cu majorare salariala 75%, fiind salarizat asa pana-n ziua de azi. (nu indeplineste conditiile! - dupa nici un act normativ precizat in continutul acestui mesaj)

Intrebari pt specialisti si pentru (eventualii) patiti:
1.aceasta lege are vreo legatura cu: Legea nr.490/2004; HG.606/2009 pentru aplicarea Legii 490/2004; Ordinul nr.1990/2009, toate avand ca titlu comun "stimularea financiara a personalului care gestioneaza fonduri comunitare"
2.daca da, in conditiile in care exista in aparatul de specialitate: fct.p. resurse umane, consilier juridic si secretar UAT, cine este raspunzator pentru necorectarea situatiei?? Eu sunt cam speriata chiar de la intrarea in vigoare a legii salarizarii, pentru ca nu am gasit cadrul legal prin care sa-i mai acordam acest 75%, desi Prefectura, nu ne-a respins noile incadrari.

Cu speranta ca veti avea raspunsuri la tema, Va multumesc foarte mult pentru ajutor si orice referiri concrete.
Taisa, utilizator
Acordarea majorarii de 75% a salariului de baza, asa cum a fost el prevazut de legea 339/2007 dupa intrarea in vigoare a OG 35/2009 este ilegala! (tocmai pe lipsa normelor). Celelalte legi la care faceti referire nu se aplica in administratiile locale (unele sunt pentru APIA, altele pentru ministerul de finante. etc) La primul control al Curtii de Conturi, respectivilor li se vor imputa sumele astfel acordate dupa luna aprilie 2009.