Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare obiect de activitate societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare obiect de activitate societate

Buna ziua. Am o societate care are ca obiect principal de activitate - baruri - . As dori sa schimb acest obiect de activitate si sa-l transfor in magazin mixt sau alimentar. Ce trebuie sa fac in acest sens , am nevoie de autorizatii speciale sau ceva in plus decat pentru bar?
Dar pentru a schimba si sediul societatii?
in primul rind aveti nevoie de o hotarire a asociatilor cu privire la schimbarea obiectului de activitate. asta numai in conditiile in care nu este trecut in actul constitutiv cel pe care il doriti al exercita. pentru magazin sint cele obisnuite, directia de sanatate, sanitar veterinara, etc.
exista doua categorii de probleme: aceasta modificare trebuie facuta/anuntata la Registrul Comertului, adaugand in statutul firmei noul obiect de activitate daca nu exista deja. a 2a etapa presupune autorizarea noului magazin si da autorizatiile pentru un astfel de magazin sunt diferite fata de cele necesare pentru baruri. sediul se schimba numai la Reg Com cu acte facute la avocat pe care sa puna data certa (la avocat este mult mai ieftin ca la notar).stiu ca la firma "pelinari"(www.pelinari.ro) nu te costa foarte mult.(cred ca undeva intre 500-800 de ron cu totul)
Trebuie in primul rand sa emiteti o hotarare AGA prin care s-a aprobat schimbarea obiectului principal de activitate, actualizati Actul constitutiv, anexati in original Certificatul de inregistrare. Bineinteles, inainte de orice demers consultati codul CAEN rev. 2 si alegeti codul specific activitatii care urmeaza sa o efectuati. Pentru sediul social anexati contract de vanzare - cumparare sau contract de inchiriere sau comodat. Dupa cunostintele mele aceste contracte trebuie sa poarte viza Ad. Financiare.
Am omis sa mentione ca in hotararea AGA mentionati si aprobarea schimbarii sediului social din ......in........