avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... societate comerciala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

societate comerciala

Buna ziua. Am o societate la care obiect principal de activitate este *Baruri* si obiect secundar (printre altele) si * comert cu amanuntul a produselor alimentare*. Sediul societatii (in toate actele) este in loc. Vale, jud. Sibiu.
Acum am primit o oferta din partea societatii (de stat domeniu constructii), la care sunt angajata,dar care are si un chiosc cu produse alimentare, in sensul ca ei nu mai pot suporta costurile acestui magazin si ar vrea sa inchirieze spatiul pentru a deschide eu prin firma mea un magazin.
Nelamuririle mele sunt:'
- daca trebuie sa schimb sediul societatii?
- daca trebuie sa obtin alte aviye - mediu, sanitar veterinara- pentru spatiul acesta, in conditiile in care ele sunt inca valabile pentru magazinul societatii care detine acum magazinul?
- daca trebuie sa schimb CUI si act constitutiv avand in vedere ca voi avea o activitate secundara?
- ce demersuri trebuie sa fac si unde pentru a putea prelua acest magazin si sa functioneze in regula?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 10:42, 1 Octombrie 2010
daca trebuie sa schimb sediul societatii?

Nu.

daca trebuie sa obtin alte aviye - mediu, sanitar veterinara- pentru spatiul acesta, in conditiile in care ele sunt inca valabile pentru magazinul societatii care detine acum magazinul?

Se autorizeaza noua activitate la punctul de lucru, pe declaratie pe proprie raspundere.

- daca trebuie sa schimb CUI si act constitutiv avand in vedere ca voi avea o activitate secundara?

Nu.

- ce demersuri trebuie sa fac si unde pentru a putea prelua acest magazin si sa functioneze in regula?

Trebuie sa deschideti punct de lucru si sa autorizati activitatea pe care doriti sa o realizati in acea locatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat Marya STANCU Marya STANCU buna seara problema mea este urmatoarea:am o intreprindere individuala si doresc sa inchiriez un spatiu prin contract de comodat pentru a deschide un magazin ... (vezi toată discuția)
Deschidere sediu secundar(punct de lucru) george constantin george constantin Buna ziua, Sunt detinatorul unui teren unde as dori sa amplasez un chiosc, o casuta de genul celor amplasate in zona Unirii.Sediul social al firmei este ... (vezi toată discuția)
Punct de lucru udangiu udangiu Pasii si documentele necesare deschiderii unui [b]punct de lucru (magazin alimentar)[/b][i] (vezi toată discuția)