Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... societate comerciala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

societate comerciala

Buna ziua. Am o societate la care obiect principal de activitate este *Baruri* si obiect secundar (printre altele) si * comert cu amanuntul a produselor alimentare*. Sediul societatii (in toate actele) este in loc. Vale, jud. Sibiu.
Acum am primit o oferta din partea societatii (de stat domeniu constructii), la care sunt angajata,dar care are si un chiosc cu produse alimentare, in sensul ca ei nu mai pot suporta costurile acestui magazin si ar vrea sa inchirieze spatiul pentru a deschide eu prin firma mea un magazin.
Nelamuririle mele sunt:'
- daca trebuie sa schimb sediul societatii?
- daca trebuie sa obtin alte aviye - mediu, sanitar veterinara- pentru spatiul acesta, in conditiile in care ele sunt inca valabile pentru magazinul societatii care detine acum magazinul?
- daca trebuie sa schimb CUI si act constitutiv avand in vedere ca voi avea o activitate secundara?
- ce demersuri trebuie sa fac si unde pentru a putea prelua acest magazin si sa functioneze in regula?
Va multumesc
daca trebuie sa schimb sediul societatii?

Nu.

daca trebuie sa obtin alte aviye - mediu, sanitar veterinara- pentru spatiul acesta, in conditiile in care ele sunt inca valabile pentru magazinul societatii care detine acum magazinul?

Se autorizeaza noua activitate la punctul de lucru, pe declaratie pe proprie raspundere.

- daca trebuie sa schimb CUI si act constitutiv avand in vedere ca voi avea o activitate secundara?

Nu.

- ce demersuri trebuie sa fac si unde pentru a putea prelua acest magazin si sa functioneze in regula?

Trebuie sa deschideti punct de lucru si sa autorizati activitatea pe care doriti sa o realizati in acea locatie.