Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cat ne costa un contabil?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cat ne costa un contabil?

Eu sunt din Valcea si desi sunt convinsa ca preturile difera in functie de oras, de complexitatea firmei, etc, as vrea sa stiu totusi cat va costa contabilul pe dvs (pt un SRL precizez)Contabilitatea primara sa presupunem ca o fac eu. si cum il platiti, lunar, cand cere el sau cum? Este bine sa fie facut un contract intre mine ca administrator si contabilul care raspunde de SRL-ul meu? Daca se intocmeste un contract cum ar trebui sa fie acesta si mai ales, trebuie platite impozite separat ca si pt un salariat?
Contractul se incheie intre firma si contabil indiferen de tipul de contract ales.
Se poate face fie contract de munca, fie contract de prestari servicii (PFA / SC).
Daca il angajat pe firma platiti tot dupa el ca si dupa un angajat ,la salariul care-l dati.
Dupa parerea mea e suficient un contract de prestari servici cu o PF autorizata,Contractul il face PF si acolo stipuleaza toate obligatiile Pf.autorizat cit si a SRL -ului.Normal plata se face lunar dupa volumul de lucrari din fiecare luna,poate nu aveti la fel pe parcusul unui ex. financiar.
Succes!!:D
iulia53, utilizator
Fatjon a scris:

Eu sunt din Valcea si desi sunt convinsa ca preturile difera in functie de oras, de complexitatea firmei, etc, as vrea sa stiu totusi cat va costa contabilul pe dvs (pt un SRL precizez)

Functie de volumul de lucru, domeniu de activitate, cat si de complexitate.