Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

Buna ziua ma numesc Budae Simion sunt nascut in data de 1954.s dori sa imi spuneti cand as putea sa ies la pensie daca ani mei de munca cu cotizatiile platite
1975-1976 , an ca muncitor necalifica
1976-1978,2 ani de munca ca suflator teava
1978-1990,12 ani si 10 luni tot in grupa 1,cu cotizatie de 100% si toxicitate de 25%
1990-1991,3 luni
2000-2005,5 ani si 2 luni ca sticlar
2005-2006,1 an somaj
2006-2010,3 ani si 10 luni ca vanzator
1 an si 4 luni am fost in cadrul armatei
Din suflet va rog daca se poate sa imi calculati sa stiu cand ar trebui sa ies la pensie
Daca reusiti sa obtineti o adeverinta de gr.I-a de munca+conditii speciale pt.perioada 2000-2005,cei 5ani si doua luni, o sa aveti luati in calcul 18 ani lucrati in gr.I-a si conditii speciale de munca si puteti sa va pensionati cu o reducere de 9 ani,la implinirea varstei de 56 de ani.Urgentati obtinerea adeverintei si depunerea dosarului pana la aplicarea noii legi unitare a pensiilor.Succes.
Valentin Mester a scris:
Daca reusiti sa obtineti o adeverinta de gr.I-a de munca+conditii speciale pt.perioada 2000-2005,cei 5ani si doua luni, (...)

Avand ca temei legal ce prevedere? Activitatea de sticlar nu se regaseste printre activitatile prevazute la art. 20 din Legea nr. 19/2000. Iar adeverinta "de grupa I + conditii speciale" nu exista.

@angeleny07
Va rog sa reveniti cu urmatoarele date:

Buna ziua ma numesc Budae Simion sunt nascut in data de 1954.

1. Va rog sa reveniti cu data exacta a nasterii dvs.

1975-1976 , an ca muncitor necalifica

2. Va rog sa precizati ce perioada ati lucrat ca muncitor necalificat, ati uitat sa o scrieti.

1978-1990,12 ani si 10 luni tot in grupa 1,cu cotizatie de 100% si toxicitate de 25%

3. Ati scris mai sus ca ati lucrat tot in grupa I de munca. In afara perioadei de 12 ani si 10 luni, ati mai lucrat in grupa I de munca si in alte perioade?

4. Va rog sa verificati perioadele scrise in mesajul dvs. (stagiile realizate) si sa confirmati ca sunt corecte. Multumesc!

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna ziua doamna pintea unchiul meu sa nascut in data de 29.06.1954,un an de zile a lucrat ca muncitor necalificat adica ca portar la fabrica napochim,iar dupa aceea a lucrat 12 ani si 10 luni a lucrat la sticla ca suflator tot la fabrica napochim in grupa 1.cu cotizatie de 100% pt spor de noapte si toxicitate perioada fiind cuprinsa intre ani 1978 -1990,da a mai lucrat doi ani adica respectiv din 1976-1978 tot ca suflator in grupa 1,in anul2000-2005 a lucrat tot ca suflator la sticla dar in alta fabrica si tot grupa 1 de munca ia dat adica in total 5 ani si 2 luni,din 2005-2006 a fost un an in somaj,iar acum lucreaza din data de 11.092006-vanzator de presa si carte.Mai are 1 an si 4 luni armata
Unchiul dvs. a lucrat in grupa I de munca numai pana la data de 01.04.2001, dupa aceea probabil a lucrat in conditii speciale.
Dar nu mai conteaza. Potrivit ultimelor date pe care le-ati furnizat, in prezent unchiul dvs. indeplineste conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pentru perioada lucrata in grupa I de munca.
Prin urmare, spuneti-i unchiului dvs. sa-si depuna dosarul la casa de pensii.