Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta pentru activitatea lucrata in grupa I de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta pentru activitatea lucrata in grupa I de munca

Bună ziua,
Mă confrunt cu următoarea problemă: în perioada 1974 -1976 soţul meu a fost încadrat ca si sticlar suflător la o cooperativă de consum, activitate care, conf.ord.50/1990 (pct 14), era încadrată în gr.I de muncă. Perioada lucrată este înscrisă în cartea de muncă, cu meseria de sticlar suflător.
Nu reuşim să primim adeverinţa de grupa I deoarece unitatea a fost desfiintată de mult şi primăria unde fostul angajator are arhiva, nu eliberează adeverinţe.
Menţionez că soţul este pensionat anticipat şi că această perioada a fost incadrată la condiţii normale de muncă .
Vă mulţumesc.

Doamna, nu conteaza ca activitatea x se regaseste la punctul y din Ordinul nr. 50/1990, important este ca sotul dvs. sa fi fost nominalizat ca persoana care a lucrat in grupa I de munca. A lucrat sau nu sotul dvs. in grupa I de munca? Poate acesta este motivul refuzului primariei, faptul ca sotuil dvs. nu a lucrat in grupa de munca. Va rog sa cititi, mai jos, pct. 6 din Ordinul nr. 50/1990.

6. Nominalizarea persoanelor care se încadrează în grupele I şi II de munca se face de către conducerea unităţilor împreună cu sindicatele libere din unităţi, ţinându-se seama de condiţiile deosebite de munca concrete în care îşi desfăşoară activitatea persoanele respective (nivelul noxelor existente, condiţii nefavorabile de microclimat, suprasolicitare fizică sau nervoasa, risc deosebit de explozie, iradiere sau infectare etc.).

Deci nu toate persoanele care au desfasurat activitatea x au fost incadrate in grupe de munca. Nominalizarea acestora s-a facut asa cum prevede pct. 6 din Ordinul nr. 50/1990.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Vă mulțumesc pentru răspuns.