Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... problema cu comisioane banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

problema cu comisioane banci

Am un credit pe 10 ani cu rata fixa si mi s-a spus de la banca ca comisionul de risc devine comision de administrare cont.Precizez ca in contractul meu de credit am un comision de administarre separat decat cel de risc.Ii legal ce fac ei?Si ce trebuie sa fac? Multumesc anticipat.
Daca creditul a fost contractat pentru nevoi personale, atunci, banca va poate solicita sa platiti in continuare acest comision de risc, in baza reglementarilor noi, intrate in vigoare din iulie 2010, dar sub alta denumire. Indiferent de denumire, banca va va solicita sa semnati un act aditional prin care va redenumi acest comision, pe care oricum va solicita sa il platiti. In concluzie, comisionul de risc este un cost al creditului, in timp ce comisionul de administrare cont este un cost legat de intretinerea contului curent al dvs si nu are nicio legatura cu derularea creditului. In concluzie, nu semnati niciun act aditional ce urmeaza a va fi prezentat, sub pretextul ca nu-i decat o schimbare de denumire. Odata semnat, actul aditional intrat in vigoare si produce efecte juridice. Daca nu semnati acest act aditional, banca nu va poate face absolut nimic, intrucat, lipsa consimtamantului dvs in acest caz, nu poate fi interpretata drept cauza de neindeplinire a contractului sau culpa, astfel incat sa va declare scadenta anticipata a creditului ramas in sold. Asadar, va platiti ratele si ii salutati politicos...:dance3:
Am fost la banca si a primit sotul meu un ex cu actul aditional unde am observat ca costul total al creditului este o suma care nu se regaseste in contractul meu cu banca.V-as ruga sa mi spuneti daca banca prin actul aditional poate sa mi modifice dobanda din dobanda fixa in dobanda variabila si daca nu semnez actul aditional. Am uitat sa va spun ca atunci cand a primit actul aditional a trebuit sa scrie pe el ca a primit un exemplar personalizat spre informare si a semnet de din jos-ul textului mai sus amintit,asta nu inseamna ca a semnat actul aditional,nu?
arnoldada, utilizator
arnoldada a scris:

Am fost la banca si a primit sotul meu un ex cu actul aditional unde am observat ca costul total al creditului este o suma care nu se regaseste in contractul meu cu banca.V-as ruga sa mi spuneti daca banca prin actul aditional poate sa mi modifice dobanda din dobanda fixa in dobanda variabila si daca nu semnez actul aditional. Am uitat sa va spun ca atunci cand a primit actul aditional a trebuit sa scrie pe el ca a primit un exemplar personalizat spre informare si a semnet de din jos-ul textului mai sus amintit,asta nu inseamna ca a semnat actul aditional,nu?

www.avocatnet.ro/content/for...
Sotul dvs a semnat de luare la cunostinta a draftului de act aditional, pe care, urmeaza sa-l studiati si numai ulterior sa-l si semnati. Inteleg ca, nu a semnat la rubrica IMPRUMUTAT. Verificati daca acest document este semnat de reprezentantii sucursalei bancare respective la rubrica CREDITOR si stampilat. Daca aveti dobanda fixa la credit, pe toata perioada de derulare, atunci, banca nu poate sa o modifice prin acest act aditional, formulat in baza OUG 50/2010. Pentru transformarea ratei de dobanda dintr-una fixa intr-una variabila, banca poate formula un alt aditional, nu cel care face obiectul modificarilor de comision de risc, conform OUG mentionate. Daca acest act aditional modifica si alti parametrii ai creditului, care sunt prohibiti conform OUG 50, va puteti adresa instantei invocand clauze abuzive. Va sfatuiesc ca, atunci cand mergeti la banca sa solicitati prezentarea modului de calcul al dobanzii si mai ales daca, s-a transormat din fixa in variabila, in cazul in care, modificarea acesteia este clauza in actul aditional de care vorbim. In cazul in care, semnati actul aditional, nu mai puteti invoca faptul ca, nu ati inteles etimologia termenilor folositi sau orice alta formulare ambigua de natura a produce confuzii sau o intelegere deficitara. :belay: