Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj si plecare din tara
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj si plecare din tara

Sotul meu este in somaj si doreste sa plece in alta tara sa lucreze.Am inteles ca poate renunta timp de 3 luni la ajutorul de somaj.Daca nu se intoarce dupa cele 3 luni ami poate beneficia de ajutor de somaj la intoarcere? Si daca in acest timp reuseste sa sa angajeze in acea tara cu forme legale poate beneficia de alocatie pt copil daca copilul traieste in Romania?
alocatia ptr. copil nu se pierde daca parintii au un loc de munca in strainatate.
Daca sotul este angajat cu forme legale in alta tara , copilul poate beneficia de alocatie din tara respectiva ?Copilul traind in Romania! Intelesesem ca da, dar as dori un raspuns avizat. Multumesc.
in legatura cu alocatia
[ link extern ]