Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatia de stat pentru copii aflati in strainatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatia de stat pentru copii aflati in strainatate

Buna ziua
Numele meu este Ciuca Ildiko, am o intrebare catre dumneavoastra: copii in varsta de 10-12 ani primesc alocatie de stat pe perioada cat sunt in strainatate impreuna cu parintii, daca nu au beneficiat acolo?
Mai exact: in perioada iunie 2007-mai 2009 am fost plecati impreuna cu sotul si copilul in varsta de 10 ani in Portugalia. deoarece acolo nu am lucrat cu forme legale fiul meu nu a beneficiat de alocatoe de stat. La intoarcerea in tara ne am adresat agentiei judetene pentru prestatii sociale Hunedoara, unde am fost indrumati sa intocmim un dosar care sa cuprinda printre altele si un act doveditor ca in Portugalia nu a beneficiat de alocatie. Acest act nu l am avut si am fost sfatuiti sa facem o declaratie notariala in acest sens. Dupa ce am dus si acest act (3 drumuri de petrosani deva) ni s a spus ca se verifica in Portugalia daca nu am declarat minciuni si apoi von primi banii pentru cei aproape doi ani. Dupa 5 luni de la depunerea dosarului ni se spune ca de fapt nici nu poate fi vorba de rezolvarea problemei,ca tot mdemersul facut la indemnul lor a fost zadarnic. Care este adevarul si cum este posibil sa si bata joc de oameni in asemenea hal?

Va multumesc
Ildiko Ciuca
Margareta Stanciu a scris:

[ link extern ]

Asa... si? :stunned: