avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acordare pensie limita varsta.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acordare pensie limita varsta.

Buna ziua! Sunt nascut in 10.04.1953 cu un stagiu de cotizare de:
- 25 ani 11 luni 21 de zile in conditii normale de munca
- din 23.03.1999 sunt in pensie de invaliditate gr.2.
Va rog sa imi comunicati anul in care pot sa ma pensionez pt.limita de varsta sau anul in care pot beneficia ca nerevizuibil (daca exista in acest sens reglementari). Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 18:13, 16 Septembrie 2010
Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 65 de ani. Pensionarii de invaliditate care nu supusi revizuirii medicale sunt prevazuti la art. 62, alin. (7) din Legea nr. 19/2000.

ART. 62
...............................
(7) Nu sunt supuşi revizuirii medicale periodice pensionarii de invaliditate care:
a) prezintă invaliditati care afectează ireversibil capacitatea de munca;
b) au împlinit varstele prevăzute de prezenta lege pentru obţinerea pensiei pentru limita de varsta;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare şi au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la pensie de limita de varsta mariaindre mariaindre Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca sotul meu in virsta de 61 ani(25.01.1954) in prezent in pensie de boala are posibilitatea de a beneficia de nerevizuire la ... (vezi toată discuția)
Finalizarea pensie de boala kegla49 kegla49 Buna ziva, daca se poate sa-mi raspundeti la intrebarea mea in legatura cu pensie de boala, de la ce virsta se finalizeaza pensia de boala gradul I. adica de ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare? adrianaboneas adrianaboneas Mama este pensionata medical din 2000, dupa 23 de ani si 4 luni de serviciu. La ora actuala are 53 de ani si o data pe an merge la comisia de expertiza ... (vezi toată discuția)