Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Daune în cazul aplicãrii unei contravenții în ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Daune în cazul aplicãrii unei contravenții în temeiul unei HCL care s-a dovedit prin horãrâre definitivã nelegalã

Bună ziua! Vă rog să-mi răspundeți ce daune se pot solicita în acest caz și dacă se poate cere obligarea organului constatator, după rămânerea definitivă a excepției de nelegalitate,la repunerea pe rol a actiunii de contestare a procesului verbal,restituirea contravalorii amenzii achitate în 48 de ore.Vă mulțumesc !
Legea romana nu are caracter retroactiv.
Daca exceptia de nelegalitate a fost ridicata in cadrul procesului de judecare a plangerii contraventionale si acesta a fost suspendat pana la solutionarea litigiului in contencios administrativ , puteti solicita repunerea pe rol a procesului de judecare a plangerii contraventionale , si in baza chitantei de plata , solicitati restituirea contravalorii reprezentand amenda contraventionala .