Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate publica si privata a statului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate publica si privata a statului

Se poate face trecerea unui bun din domeniul public al unei unitati administrativ-treritoriale in domeniul privat al statului ??????
Nu se poate.
Vedeti in acest sens Legea nr.213 din 17 noiembrie 1998 privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia
Nu se poate face direct, se poate prin mai multe operatii.
1. Prin Hotararea Cons. UAT se trece bunul din domeniul public in domeniul privat al UAT;
2. Se aproba prin Hotarare a Cons. UAT operatiunea juridica prin care bunul este trecut in patrimoniul Statului si ulterior unei Hotarari de Guvern se incheie un contract.

Ce scop ar avea insa aceasta operatie? Sunt oarecum nelamurit.
Daca bunul la care faceti referire face parte din fondul forestier national, conf. art. 35 Cod Silvic reducerea suprafetei fondului forestier proprietate publica este interzisa, cu exceptia realizarii unor lucrari de interes national.

De asemenea conf art.7 alin (3)Cod Silvic este interzisa trecerea terenurilor forestiere din domeniul public al unitatilor administrativ-teritoriale in domeniul privat al acestora prin hotarare a consiliului local, a consiliului judetean, respectiv a Consiliului General al Municipiului Bucuresti.
se poate face. exista o procedura administrativa tipica in aceasta situatie.
athe a scris:

se poate face. exista o procedura administrativa tipica in aceasta situatie.

Si o fi si secret de serviciu, cum sunt si permisele/licentele eliberate de ANRM pentru exploatarea resurselor minerale ...:)