avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate publica si privata a statului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate publica si privata a statului

Se poate face trecerea unui bun din domeniul public al unei unitati administrativ-treritoriale in domeniul privat al statului ??????
Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 11:10, 19 Septembrie 2010
M-ati lamurit pana la sange ca se poate: indirect prin adoptarea a doua HCL-uri sau printr-o procedura administrativa tipica in aceasta situatie.

Preambulul hotararilor trebuie sa contina si motivarea in drept. Dupa ce am invatat aici hcl-urile au urmatoarea forma:
In conformitate cu prevederile subiectului "proprietate publica si privata a statului" dezbatut pe forumul avocatnet.ro din data de 18 septembrie 2010,
Consiliul local din Gheboaia

HOTARASTE

Art. unic: Se aproba trecerea bunului din domeniul public al comunei Gheboaia in domeniul privat al statului roman.
Daca totusi este posibil, contrar L. 215 si L.213, care este posibilitatea? Prin cerere a Guv. se trece in proprietate publica, prin donatie la fel, deci cum? Direct ... de colo-colo?!
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Septembrie 2010
elena138, utilizator
elena138 a scris:

Daca totusi este posibil, contrar L. 215 si L.213, care este posibilitatea? Prin cerere a Guv. se trece in proprietate publica, prin donatie la fel, deci cum? Direct ... de colo-colo?!


Eu am spus ca nu se poate. Si eu sunt curios, cum?
Nu pe dv. va intrebam. Am vazut ce ati zis, dar eu, in 4 semestre de administrativ, n-am invatat ca se poate. A, ca prin hotarari succesive se poate ajunge ca bunul sa faca parte din domeniul privat al statului, asta e altceva. Dar direct, e o chestie pe care nu o stiu si vreau s-a aflu.
elena138 a scris:

Daca totusi este posibil, contrar L. 215 si L.213, care este posibilitatea? Prin cerere a Guv. se trece in proprietate publica, prin donatie la fel, deci cum? Direct ... de colo-colo?!

Dumneavoastra cititi ce se scrie de catre cei care-si pierd din timp ca sa va raspunda? X-(
Cine zice ca e posibil sa faci ceva contrar legii? :O Cititi ce s-a scris mai sus si vedeti daca cineva a zis ca e posibil sa incalcati legea fara sa existe consecinte.
In rezumat: este posibila trecerea daca bunul nu este teren forestier (multumim godspeed!) si daca CL-ul si Guvernul vor adopta hotararile adecvate operatiilor prin care se trece terenul din domeniul public in cel privat al u.a.t. si apoi catre stat.
Mai exista si o alta alternativa: Sa fie trecut imobilul din domeniul public al u.a.t. in domeniul public al statului iar apoi sa fie trecut prin HG in domeniul privat.
Poate ne spuneti ce scop ar avea aceste manevre? Nu de alta, dar s-ar putea sa fie complet inutile.

later edit
elena138 a scris:

in 4 semestre de administrativ, n-am invatat ca se poate. A, ca prin hotarari succesive se poate ajunge ca bunul sa faca parte din domeniul privat al statului, asta e altceva. Dar direct, e o chestie pe care nu o stiu si vreau s-a aflu.

:rofl: Oy-oy-oy ...
Ultima modificare: Duminică, 19 Septembrie 2010
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarari de guvern luticus luticus Un imobil al unei UAT a fost trecut in domeniul public al statului.Apoi in conditiile art 10 din legea 213 consiliul local a hotarat trecerea din domeniul ... (vezi toată discuția)
Domeniu privat al unitatii administrativ-teritoriale marcus_tm marcus_tm Care este baza legala pentru trecerea unui imobil (casa cu chirias) in proprietatea privata a localitatii, avand in vedere ca in CF apare Statul roman? (vezi toată discuția)
Trecere unui teren in proprietate privata RAD  EMIL RAD EMIL un teren intravilan cu casa construita pe el are regimul juridic ,,drept de folosinta vesnica ,, si as dori sa fac pasii ptr trecerea lui in proprietate ... (vezi toată discuția)