Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Daca nu am copiii si am un frate, in caz de deces sotia are dreptul la cota parte din partea mea de mostenire (in urma parintilor mei), sau aceasta ii revine fratelui meu?
Da, sotul supravietuitor are dreptul de a mosteni 1/4 din bunurile ce compun masa succesorala.
nu am inteles daca aveti parinti sau nu..daca nu aveti, la mostenire vine sotul suprav si fratele;
daca aveti parinti vin toti 3 la mostenire,adica sotul, fratele si parintii...
..la mostenirea parintilor dvs o sa vina numai fratele, sotia nu primeste cota dvs, ptr k sotul suprav nu vine la mostenire prin reprezentare
Nu prea am inteles cine este decedatul.
Sotia dumeavoastra nu va mosteneste parintii dumneavoastra. Averea este mostenita de catre copii parintilor dvs, adica de catre dvs, si fratele dv sau, dupa caz, de catre cel care ramane in viata, dv. sau fratele dvs.
Darie Tudor, utilizator
Buna dimineata !
Daca dvs. decedati (Doamne-Fereste !) inaintea parintilor , sotia nu va avea niciun drept , daca se intampla (decesul dvs.) dupa decesul parintilor ( sau a unui dintre acestia) si sotia dvs. traieste , sotia va avea dreptul la cota parte din cota parte ce va revine dvs. de pe urma parintilor dvs. ..... Pare cam complicat , dar nu e ...:D
Sanatate si....viata lunga ! :)
in cazul decesului dvs., la succesiune va avea vocatie succesorala sotia supravietuitoare in concurs cu fratele si parintii dvs.