Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

BUNA ZIUA, SUNTEM TREI FRATI SI MAMA IN VIATA . AM DEZBATUT SUCCESIUNEA DUPA TATAL DECEDAT PARINTII NOSTRII AVAND UN AP. DE 4 CAM. S-AU STABILIT PARTILE PTR. FIECARE IN PARTE DAR NU IN CONDITII TOCMAI BUNE PTR. CA PE FRATELE MEU NU L-AM PUTUT ADUCE DECAT PE CALE JUDECATOREASCA ( IN TRIBUNAL). TOT IN TRIBUNAL AM FACUT O TRANZACTIE INTRE SORA MEA SI MAMA ACEASTEA CEDANDU-MI MIE PARTILE LOR CU CONDITIA CA EU SA AM GRIJA DE MAMA MEA . DAR FARA NICI O CLAUZA DE INTRETINERE . PE FRATELE MEU IL VOI DESPAGUBI CU PARTEA LUI LEGALA .
INTREBAREA MEA ESTE : DACA TRANZACTIA ACEASTA ESTE VALABILA ? EA ESTE DEFINITIVA SI IREVOCABILA , DAR STIU CA EA POATE FI ATACAT DUPA MOARTEA MAMEI . CE SA FAC ATAT PE PARTEA MAMEI CAT SI PE A SOREI CA ACEASTA TRANZACTIE SA NU FIA ATACATA IN NICI UN FEL.
Nu stiu ce sa spun, e totusi un forum si nu un club exclusivist...

Cred ca limita e mult mai jos. Din pacate, a nu se intelege ca sunt de acord.

Nu stiu daca e scrie cu litere mari pe net inseamna a urla... dar ce inseamna atunci cand scrierea este cu litere mari bolduite?
Caci poate domnul nu a vrut sa urle, doar sa sublinieze importanta postului sau. Dar un om care considera ca litere mari inseamna urlete, ce a vrut sa transmita scriind bolduit cu litere mari?

E neplacut sa cerem altora... dar sa nu dam in schimb macar acelasi lucru... :(
avlil, era doar un exemplu de mod in care te poate deranja ceva scris cu litere mari.
asta am vrut sa transmit.
multumesc ca ai observat. :)

alin
Eu nu sunt in stare sa citesc mesajele scrise cu litere mari.

Propunerea mea este sa se puna lock subiectului.
Eu nu o sa va "trag de urechiuse" pentru ca nu imi sta in fire,insa, domnule trebuie sa avem putin respect pentru specialistii care ne lumineaza drumul in anumite probleme juridice(si se stie f. bine ca totul este benevol si gratis),sunt spetze care fara ajutorul nostru, al avocatilor nu pueti avea castig de cauza.
Doaman av. a avut nevoie de mai multe detalii privind speta dvs. pt a va da o lamurire cat mai exacta si conforma cu lege.
- Orice act domnule poate fi atacat pt. desfiintarea lui ,insa, nu toate se pot desfiinta (depinde de probatoriu), in cazul dvs, sunt putine sanse ca acea hotarare definitiva si irevocabila care consfinteste o tranzactie sa fie anulata.
Etna a scris:

Eu nu o sa va "trag de urechiuse" pentru ca nu imi sta in fire,insa, domnule trebuie sa avem putin respect pentru specialistii care ne lumineaza drumul in anumite probleme juridice(si se stie f. bine ca totul este benevol si gratis),sunt spetze care fara ajutorul nostru, al avocatilor nu pueti avea castig de cauza.
Doaman av. a avut nevoie de mai multe detalii privind speta dvs. pt a va da o lamurire cat mai exacta si conforma cu lege.
- Orice act domnule poate fi atacat pt. desfiintarea lui ,insa, nu toate se pot desfiinta (depinde de probatoriu), in cazul dvs, sunt putine sanse ca acea hotarare definitiva si irevocabila care consfinteste o tranzactie sa fie anulata.

Nu-l tragi de urechiuse, da-i spui vreo doua cuvinte... :D
Apoi, de ce conteaza faptul ca e gretis si benevol, nu stiu. Ca si cum se indoia cineva ca noi, cei care raspundem aici, stam de bunavoie in fata calculatorului, crezand ca poate suntem torturati sa scriem... #-o:))
Si inteleg ca ne mai grabim sa scriem, dar "sunt spetze care fara ajutorul nostru, al avocatilor nu pueti avea castig de cauza" nu are un inteles romanesc macar. Sunt spete care nu puteti... :(