avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara doresc și eu informații clare ca sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara doresc și eu informații clare ca sunt pierdută ...

Buna seara doresc și eu informații clare ca sunt pierdută și nu înțeleg nimic. Vă rog frumos, părinții mei vor să-mi lase mie casa. Mai am 2 frați, părinții nu vor să-i lase aici unde ei locuiesc ei. Mama a moștenit și ea de la părinții ei și acolo vor ei să le lase fraților.

Întrebarea mea este: sunt în viață amândoi părinții, ce fel de act să facă ca să nu am probleme cu frații mei pe parcurs ? Am tot citit pe aici pe Forum și am văzut fel și fel de cazuri văd ca nici un act să zic așa e sigur … vă rog frumos să mă sfătuiți. Tata a fost la notar și i-a zis doamna de acolo vânzare cumpărare cu întreținere, dar am văzut ca și acela poate fi atacat de frați. Tata vrea să meargă zilele acestea să le facă. Vă rog sa ma sfătuiți ce fel de act să facă să nu fie atacat de frați .

Va mulțumesc pentru eventualele răspunsuri. O seară frumoasă.
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2024
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:27, 1 Februarie 2024
4 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Orice act se poate ataca. Accesul la justiție este liber și garantat de lege oricărui cetățean.
Nu exista act care sa împiedice vreun om sa între pe ușa judecătoriei.
Va temeți de frati, dar ei s-ar putea sa nu vrea de fapt nimic și sa nu aibă niciodată treaba cu actul dvs.
Dvs ce vreți? Părinții ce vor?
Vor bani? Vor sa fie îngrijiți? Vor sa va dea imobilul gratis?
Căutați actul care sa reflecte vointa dvs reala, nu actul care sa-i fenteze pe frați.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti un contract de intretinere daca vreti sa ii intretineti sau de donatie daca vreti moca. Donatia poate fi atacata daca incalca rezerva succesorala a fratilor, ori ziceti ca le lasa si lor.
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2024
gi-jane2, moderator
Contract de intretinere este cel mai sigur si cel mai ieftin si cel mai convenabil pentru ambele parti... aveti putin de umblat , inclusiv sa aduceti un certificat sau expertiza psihologica pentru ambii parinti ca sunt ok din punct de vedere psihic... iar in rest... succes caci veti avea sigur.
Repet: contract de intretinere, fie cu uzufruct sau fara... preferabil fara uzufruct. In cazul celui cu uzufruct, nu puteti locui cu ei decat daca va dau ei voie (in scris)...


andrey_f_c a scris:

Contract de intretinere este cel mai sigur si cel mai ieftin si cel mai convenabil pentru ambele parti... aveti putin de umblat , inclusiv sa aduceti un certificat sau expertiza psihologica pentru ambii parinti ca sunt ok din punct de vedere psihic... iar in rest... succes caci veti avea sigur.
Repet: contract de intretinere, fie cu uzufruct sau fara... preferabil fara uzufruct. In cazul celui cu uzufruct, nu puteti locui cu ei decat daca va dau ei voie (in scris)...



Bună ziua mulțumesc frumos pentru răspuns de asemenea și ceilalți colegi ai dvs. ok sa să le zic să meargă să facă și expertiza să nu aveam nici o problemă din acest punct de vedere. Nu înțeleg la clauză să pună fără uzufruct ? Nu știu exact ce vrea să zică .( în termen juridic nu știu la ce se referă mă scuzați ). Mulțumesc frumos
Nu aveti doamna de ce sa ii duceti pe parinti la nicio " expertiza". Cu uzufruct sau fără, daca ii întrețineți sau o veto face, contract de intretinere, daca nu, donatie.

Alte discuții în legătură

Vânzare casă moștenită către fiu. este o modalitate sigură de a transmite proprietatea, sau contractul poate fi atacat de către moștenitorul rezervatar, după decesul vânzătorului? cataleata cataleata Buna ziua, Tatal meu are grija de bunica ramasa in viata si de gospodaria acesteia,el fiind singurul mostenitor,fratele lui fiind infiat de strabunici. Eu ... (vezi toată discuția)
Donatie? Diana123123 Diana123123 Buna ziua, Parintii mei doresc sa imi lase un apartament (nu doresc sa il treaca momentan pe mine). Ei vor sa mergem la un notar sa facem un act prin care ... (vezi toată discuția)
Bună ziua,părinții mei ar vrea să treacă apartamentul pe ... robert87 robert87 Bună ziua,părinții mei ar vrea să treacă apartamentul pe numele meu dar să nu mai aibe drept sau să atace vreodată frate sau sotie,se poate face prin ... (vezi toată discuția)