Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare casă moștenită către fiu. Este o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare casă moștenită către fiu. Este o modalitate sigură de a transmite proprietatea, sau contractul poate fi atacat de către moștenitorul rezervatar, după decesul vânzătorului?

Buna ziua,
Tatal meu are grija de bunica ramasa in viata si de gospodaria acesteia,el fiind singurul mostenitor,fratele lui fiind infiat de strabunici.
Eu mai am un frate,dar tatal meu ar vrea satreaca casa pe numele meu si donatia am inteles ca se poate ataca dupa moartea lui.
Cum ar fi cel mai sigur din punct de vedere legal sa fiu proprietar?
Manuela Rășină, administrator
În afară de aceasta casa, tata mai are si alte bunuri?
mai are mostenire ca sot supravetuitor dintr-un apartament unde eu si fratele meu avem certificat de mostenitor
Atunci cea mai sigura varianta e donația.
Fratele dvs are de unde să își satisfacă rezerva succesorala, deci nu există temei pentru "atacare".
Păi apar5amentul il împărțim si tata ne donează partea lui.Apoi tata vrea sa imi lase mie casa
Deci ce varianta ar mai fi?