avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare casă moștenită către fiu. Este o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare casă moștenită către fiu. Este o modalitate sigură de a transmite proprietatea, sau contractul poate fi atacat de către moștenitorul rezervatar, după decesul vânzătorului?

Buna ziua,
Tatal meu are grija de bunica ramasa in viata si de gospodaria acesteia,el fiind singurul mostenitor,fratele lui fiind infiat de strabunici.
Eu mai am un frate,dar tatal meu ar vrea satreaca casa pe numele meu si donatia am inteles ca se poate ataca dupa moartea lui.
Cum ar fi cel mai sigur din punct de vedere legal sa fiu proprietar?
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: cataleata , utilizator 14:51, 29 Ianuarie 2018
În afară de aceasta casa, tata mai are si alte bunuri?
mai are mostenire ca sot supravetuitor dintr-un apartament unde eu si fratele meu avem certificat de mostenitor
Atunci cea mai sigura varianta e donația.
Fratele dvs are de unde să își satisfacă rezerva succesorala, deci nu există temei pentru "atacare".
Păi apar5amentul il împărțim si tata ne donează partea lui.Apoi tata vrea sa imi lase mie casa
Deci ce varianta ar mai fi?

Alte discuții în legătură

Bunurile proprii dobandite prin mostenire pot fi lasate la randul lor prin testament? medeea77 medeea77 Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea situatie juridica: Bunicul meu (91 de ani) a mostenit anumite bunuri in urma cu 6 luni, in acest sens existand un ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, tatal meu are un apartament pe numele sau iar eu am ... blondie blondie Buna ziua, tatal meu are un apartament pe numele sau iar eu am o sora vitrega din partea tatalui. El ar vrea sa se asigure ca dupa ce nu va mai fi, acest ... (vezi toată discuția)
Vocatie succesorala. reprezentarea ContSters297911 ContSters297911 Buna ziua fiind 3 copii la parinti, unul dintre copi decedeaza, cum se imparte mostenirea persoana decedata avand la randul ei 2 copii ... (vezi toată discuția)