Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Am si eu o intrebare ,sunt casatorit de 3 ani,am mostenit niste bunuri in urma decesului tatalui meu ,mai exact o cota parte dintr-un imobil care in prezent este locuit de mama mea.,eu acum vreau sa divortez ,si vreau sa stiu daca sotia mea are drept asupra acestei case,rezultate din mostenire acum luni,mentionez ca nu am alte bunuri impreuna cu sotia ,decat ceva electrocasnice ,am si un copil rezultat in urma acestei casatorii
Sotia nu are drept la bunurile mostenite de dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
bunurile mostenite sunt bunuri proprii si nu intra in masa bunurilor partajabile in cadrul unui partaj; fiica d-voastra in schimb va avea parte, in cazul decesului d-voastra, in calitate de mostenitoare.
avocat Cristina Popescu
va multumesc pentru raspuns
Bunurile dobandite prin mostenire sunt bunurile dvs. proprii care deci nu intra in masa de partaj.
Intra in masa de partaj doar bunurile dobandite de soti in timpul casatoriei, adica acele bunuri mobile ( electrocasnice) pe care le-ati achizitionat impreuna.