Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesirea din indiviziune

se pot deschide doua procese de iesire din indiviziune de catre mostenitori diferiti pt acelasi rol ?
Multumesc
Acelasi rol? Adica acelasi bun, nu?

Mai bine conexati dosarele.
In principiu se pot deschide, dar părţile vor putea cere întrunirea mai multor pricini ce se află înaintea aceleiaşi instanţe sau instanţe deosebite, de acelaşi grad, în care sunt aceleaşi părţi sau chiar împreună cu alte părţi şi al căror obiect şi cauză au între dânsele o strânsă legătură.
Asa cum s-a mai scris, daca s-a deschis 2 procese cu mostenitori diferiti pentru acelasi rol se poate cere conexarea dosarelor.
elis a scris:

In principiu se pot deschide [...]
daca s-a deschis 2 procese cu mostenitori diferiti pentru acelasi rol se poate cere conexarea dosarelor.

Ce se pot deschide, elis? Doua procese pentru acelasi rol? Ce inseamna acelasi rol?
Si procesele nu "se deschide", ele se deschid. Chiar daca nu e tocmai juridica exprimarea...