Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... unirea a doua procese
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

unirea a doua procese

1)Exita posibilitatea unirii a doua procese?Cind ?
2)Daca sunt doua procese care au acelas reclamant si acelas obiect dar nu si acelas parat se pot uni?
aceasta posibilitate se numeste conexare. si in cazul dvs nu e posbila conexarea daca paratii sunt diferiti.
Art.164 c.pr.civ . arata ca parile pot cere intrunirea(conexarea) mai multor pricini In cazul in care este identitate de parti(chiar impreuna si cu alte parti) si de obiect sau al caror obiect si cauza au legatura intre ele.
Mai jos aveti prevederile invocate:

Art. 164
Partile vor putea cere intrunirea mai multor pricini ce se afla inaintea aceleiasi instante sau instante deosebite, de acelasi grad, in care sunt aceleasi parti sau chiar impreuna cu alte parti si al caror obiect si cauza au intre dansele o stransa legatura.
Intrunirea poate fi facuta de judecator chiar daca partile nu au cerut-o.
Dosarul va fi trimis instantei mai intai investita, afara numai daca amandoua partile cer trimiterea lui la una din celelalte instante.
Cand una din pricini este de competenta unei instante, si partile nu o pot inlatura, intrunirea se va face la acea instanta.

Nefiind vorba despre aceleasi parti , cererea dvs nu poate fi admisibila in cazul la care va referiti.

va multumesc:)