Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii pontaj ore suplimentare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

pontaj ore suplimentare

Lucrez intr un spital de stat , in care se fac si ture de noapte .Vreau sa verific daca pontajul este corect
In luna octombrie am 14 ture de cate 12 ore si 4 ture de 8 ore ( in total 200 ore ).Din cele 14 ture ,4 sunt in zile de weekend ( 48 ore ). Ce vroiam sa stiu ...cum se calculeaza corect aceste ore ?! Ex ...cei de la serviciul tehnic calculeaza asa ....aduna toate turele ( 14 x 12 ore + 4 x 8 = 200 ore din care scad necesarul lunii de 168 si restul de 32 se platesc suplimentar .

va multumesc cu respect

Este bine. Orele suplimentare sunt acelea care depasesc numarul de ore lucratoare ale lunii.
Multumesc mult pt raspuns .

am mai vazut in alte spitale, un alt sistem de calcul ,care este in avantajul angajatului ......de ex : 14 (ture ) x 12 (ore ) + 4( ture ) x 8 (ore ) = 200 ore (platite cu 100% )
Necesarul lunii este de 168 ore ...dupa care se calculeaza strict orele de weekend - 48 din care se platesc cele 32 (maxim ) cu 200 % .
Eu nu mai inteleg nimik ...cum este corect ??!!
In esenta ...se calculeaza toate orele la rand ...dupa care se scade necesarul lunii si se aduna strict orele care sunt lucrate in sarbatorile legale !!!!!

va multumesc

Orele de weekend sunt cele intre sambata ora 0 pana duminica ora 24. Poate de aici diferenta de calcul; cat despre orele suplimentare imi mentin parerea ca nu se platesc.