avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii pontaj ore suplimentare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

pontaj ore suplimentare

Lucrez intr un spital de stat , in care se fac si ture de noapte .Vreau sa verific daca pontajul este corect
In luna octombrie am 14 ture de cate 12 ore si 4 ture de 8 ore ( in total 200 ore ).Din cele 14 ture ,4 sunt in zile de weekend ( 48 ore ). Ce vroiam sa stiu ...cum se calculeaza corect aceste ore ?! Ex ...cei de la serviciul tehnic calculeaza asa ....aduna toate turele ( 14 x 12 ore + 4 x 8 = 200 ore din care scad necesarul lunii de 168 si restul de 32 se platesc suplimentar .

va multumesc cu respect

Cel mai recent răspuns: stelarman , utilizator 16:22, 28 Martie 2011
Este bine. Orele suplimentare sunt acelea care depasesc numarul de ore lucratoare ale lunii.
Multumesc mult pt raspuns .

am mai vazut in alte spitale, un alt sistem de calcul ,care este in avantajul angajatului ......de ex : 14 (ture ) x 12 (ore ) + 4( ture ) x 8 (ore ) = 200 ore (platite cu 100% )
Necesarul lunii este de 168 ore ...dupa care se calculeaza strict orele de weekend - 48 din care se platesc cele 32 (maxim ) cu 200 % .
Eu nu mai inteleg nimik ...cum este corect ??!!
In esenta ...se calculeaza toate orele la rand ...dupa care se scade necesarul lunii si se aduna strict orele care sunt lucrate in sarbatorile legale !!!!!

va multumesc

Orele de weekend sunt cele intre sambata ora 0 pana duminica ora 24. Poate de aici diferenta de calcul; cat despre orele suplimentare imi mentin parerea ca nu se platesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program de lucru 12/24 - calcul ore covi covi Buna ziua , Lucrez intr-o unitate spitaliceasca , programul este de 12/24 adica 7-19,19-7 cu liber 24 s.m.d ( nu avem liber 48h dupa tura de noapte ci, 24 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,recent am semnat un contract de munca cu baza 3000 ... Justme1701 Justme1701 Buna ziua,recent am semnat un contract de munca cu baza 3000 net,cu norma 8/40 saptamana dar cu program in ture 12/24-12/48,intrebarea mea este:De ce intr o ... (vezi toată discuția)
Program de lucu 12/24 28lacramioara 28lacramioara Spuneti-mi va rog cum se calculeaza corect orele de lucru atunci cand programul este 12/24, lucrand inclusiv sambata si duminica. Exemplificand, in luna ... (vezi toată discuția)