Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru 12/24 - calcul ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru 12/24 - calcul ore

Buna ziua ,

Lucrez intr-o unitate spitaliceasca , programul este de 12/24 adica 7-19,19-7 cu liber 24 s.m.d ( nu avem liber 48h dupa tura de noapte ci, 24 h, dupa care se reia programul ) .
Va rog sa ma lamuriti, daca la acest program ,se acorda sporul de weekend ( 200% ) .Sau mai exact, daca se tine cont ,de orele lucrate in zile sarbatoare legale sau nu.
Am vazut diferite moduri calcul : se aduna toate turele care se platesc cu 100%din care se scade necesarul lunii ( ex noiembrie 22zile x 8 ore),dupa care se platesc inca o data cu 100% strict orele de weekend .
La noi nu se tine cont de zilele lucrate in sarbatori legale, se aduna toate la rand ..dupa care se scade necesarul lunii si ce ramane se plateste dublu ( nu mai mult de 32 ore )
Nu stiu de ce, la unele spitale exista alt mod de calcul ???!!
Va multumesc
cu respect C .
covi a scris:

Buna ziua ,

.
La noi nu se tine cont de zilele lucrate in sarbatori legale, se aduna toate la rand ..dupa care se scade necesarul lunii si ce ramane se plateste dublu ( nu mai mult de 32 ore )
Nu stiu de ce, la unele spitale exista alt mod de calcul ???!!
Va multumesc
cu respect C .

Ceea ce mai trebuie la dumneavoastra de compensat ar fi:
1) diferenta dintre orele suplimentare efectiv lucrate si cele 32 maxim platite
2) orele lucrate in zilele de week-end si sarbatori legale beneficiaza de un spor suplimentar negociat conform Contractului colectiv de munca aplicabil
rosu gheorghe, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns , dar tot nu am inteles care este modul corect de calcul !!?
De exemplu : luna noiembrie ..eu lucrez 15 ture a cate 12 ore(180 ore --din care 48 ore de weekend ) si 4 ture de 8 ore ( 32 ore ) .Pe" fluturasul "de salariu apare asa :ore lucrate 176( 100% ) + ore de sambata si duminica 32(200% , eu avand lucrate 48 ) = 208, restul de 4 ore se pierd .
Ce nu inteleg eu ...de ce in alte spitale se platesc strict orele de weekend ( max 32 si restul liber ) si la noi nu se tint cont ,de cate ore sunt lucrate in sarbatori legale , platindu se toate la rand ????!!!!
Va rog frumos, daca se poate sa mi spuneti si ce lege exista , in acest sens .

Cu respect C .
Norma de ore luna noiembrie: 22x8=176 ore
Ore efectiv lucrate: 18o+32 =212 ore
Ore suplimentare: 212-176 = 36 ore
Ore lucrate weekend: = 48 ore

176 ore se platesc normal ,corespunzator salariului de baza;
36+48 ore se platesc cu un spor de 100% din salariul de baza.

Am considerat ca sporul negociat este de 100%,in ambele cazuri.
Mie imi ies ca se pierd 20 ore (36+48)-(32x2)=20 ore cu un spor de 100%
32 ore 200%(???) insemnand 32x2 ore cu spor 100%

Vedeti Art.120 (1)+(2) si Art.132 (3) Codul Muncii.

Puteti sa adaptati calculul si pentru un spor de 200% ,dar eu nu am auzit de un asa procent.

covi a scris:

Multumesc mult pentru raspuns , dar tot nu am inteles care este modul corect de calcul !!?
De exemplu : luna noiembrie ..eu lucrez 15 ture a cate 12 ore(180 ore --din care 48 ore de weekend ) si 4 ture de 8 ore ( 32 ore ) .Pe" fluturasul "de salariu apare asa :ore lucrate 176( 100% ) + ore de sambata si duminica 32(200% , eu avand lucrate 48 ) = 208, restul de 4 ore se pierd .
Ce nu inteleg eu ...de ce in alte spitale se platesc strict orele de weekend ( max 32 si restul liber ) si la noi nu se tint cont ,de cate ore sunt lucrate in sarbatori legale , platindu se toate la rand ????!!!!
Va rog frumos, daca se poate sa mi spuneti si ce lege exista , in acest sens .

Cu respect C .

Din cate ati expus dumneavoastra aici rezulta ca vi s-au platit :

ore lucrate conform programului normal=176 -platite normal-corect
ore lucrate suplimentar = 32 -platite cu spor de 100% -corect
ore lucrate suplimentar si furate = 4 -furate 100% -incorect
Total ore lucrate 212
ore lucrate in weekend din total lucrate = 48 -platite normal+ spor de 0% -de vazut in contractul de munca aplicabil

Iata ce trebuie sa mai lamuriti dumneavoastra:
1) cine v-a mancat cele 4 ore (vedeti sa nu inceapa sa va manance si zilele)
2) daca aveti spor de weekend ca de aici rezulta ca nu

Succes si va mai asteptam cu intrebari pana ne lamurim cu totii!
rosu gheorghe, utilizator
Cred ca acele 32 ore 200% se refera la:32 ore cu spor 100%(ore weekend )+
32 ore cu spor 100%(ore suplimentare).

Ore suplimentare au fost 36, platite au fost 32 ,au ramas 4 neplatite
Ore weekend au fost 48,platite au fost 32 ,au ramas 16 neplatite.

Fluturasul de salariu nu diferentiaza orele suplimentare de cele efectuate in weekend,si ar trebui sa o faca.