Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program pompieri 24 / 48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program pompieri 24 / 48

este legal ca un pompier , fie el si militar , sa lucreze intr o luna 232 de ore din care sa I fie platite ca suplimentare doar 24 ? Respectiva luna avand 176 ore lucratoare .
....legal nu este...raspunzator este cel care le taie...exista un OZU...Curte de Conturi...intr-o zi o sa se sparga buba asta in tot sistemul militar...abia astept...pana atunci tre' sa strangeti din dinti...Cu respect.
Poate detaliati mai mult problema dvs.
Intrucat este posibil ca nu toate orele sa fie considerate ca ore suplimentare.
Multumesc pentru raspuns . Detaliat ar fi cam asa : sa luam luna martie . Incepand serviciul pe data de 1 martie la program 24 cu 48 , cad 11 ture de 24 h din care scadem 8 ore ( ultima tura cade in 31 martie ) si rezulta 256 de ore care ar trebui lucrate conform programului . de aici o tura este data liber , asa ca lucrate efectiv sunt 232 ore . luna avand 176 de ore lucratoare se considera de catre angajator ca din data de 22 martie de la ora 16 incep orele suplimentare . Sambetele si Duminicile care cad dupa aceasta data ni s a promis ca vor fi platite ca ore suplimentare dupa 60 de zile.. Totusi numarul de ore care ar fi platit in acest caz ar fi de 32 . Ca o concluzie avem lucrate efectiv 232 ore din care platite suplimentar 32 ( luna avand 176 de ore lucratoare ) si se considera ca nu ne mai ramane nici o ora de recuperat in aprilie.

1. Este corecta o astfel de abordare ?
2. Orele suplimentare trebuie platite cu minim 75% , sau cu minim 75 % +100% din salariul de baza?
3. Diferenta de ore dintre orele lucrate si orele care trebuiau lucrate + orele platite suplimentar , dupa calculele mele 24 de ore nu trebuiau considerate tot ore suplimentare ?