Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate- I.I. comert cu amanuntul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate- I.I. comert cu amanuntul

buna ziua.am infiintat o intreprindere individuala profilul fiind comertul cu amanuntul adica imbracaminte incaltaminte accesorii.1-ce acte trebuiesc completate pt evidenta contabila pe care vreau sa o tin eu insami?2-nu sunt platitoare de tva ci platesc impozitul pe venit de 16% dar vreau sa stiu cum si cand platesc?la sfarsit de an indiferent daca activez doar 2 luni din 2010 sau la anu in 2011 cand fac 1 an de cand am deschis? 3-trebuie depusa vreo declaratie acum ca deschid?magazinul inca nu functioneaza mai avem de bagat ceva marfa,dar cum birocratia la noi e mama tuturor ma astept la orice si nu vreau sa fac vreo greseala sau sa primesc vreo amenda ca nu am depus vreo declaratie. va multumesc din inima pt ajutor
Contactati un contabil si el stie ce aveti de facut.:wave:
Cel mai indicat ar fi sa faceti macar un curs de contabilitate si cititi cateva legi, macar: Codul fiscal si Codul de procedura fiscala. Un forum va poate ajuta sa pricepeti ceva din contabilitate, dar contabilitatea nu se invata pe forum...
- perioada impozabila pt impozitele anuale (venit / profit) este anul calendaristic, nu cand implineste firma anul.
- ce declaratii si cum se depun depinde de multe aspecte (de exemplu daca aveti angajati angajati).